Статті

Рішення №115 Про хід виконання рішення районної ради від 21.12.2016 року №80 "Про затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку Миколаївського району на 2017 рік".

Україна

Миколаївська районна рада

  Р І Ш Е Н Н Я

 

XV сесії  VII  скликання                 №115             «22» серпня 2017 року

 

Про хід виконання рішення районної ради

від 21.12.2016 року №80 «Про затвердження

Програми соціально-економічного та куль –

турного розвитку Миколаївського району на

2017 рік»

 

         Відповідно до пункту 16 частини І статті 43 та ч. І ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", розглянувши поданий Миколаївською районною державною адміністрацією звіт щодо виконання рішення районної ради від 21.12.2016 р. №280 «Про затвердження Програми соціально - економічного та культурного розвитку Миколаївського району на 2017 рік» , за І півріччя 2017 року районна рада

 

 ВИРІШИЛА:

  

            1. Звіт районної державної адміністрації щодо виконання рішення районної ради від 21.12.2016 р. №80 «Про затвердження Програми соціально – економічного   та   культурного  розвитку  Миколаївського  району  на 2017 рік» за І півріччя 2017 року взяти до відома  ( додається) .

  

 

Голова районної ради                     В.Л.Купченко


 

ЗВІТ

районної державної адміністрації

про хід виконання рішення районної ради від 21.12.2017 р. №80 «Про затвердження Програми  соціально–економічного та культурного розвиткуМиколаївського району на 2017 рік»

за І півріччя  2017 року

 

Миколаївська районна державна адміністрація надає звіт про хід виконання рішення районної ради від 21.12.2016 р. №80 «Про затвердження Програми  соціально – економічного та  культурного розвитку Миколаївського району на 2017 рік» за І півріччя  2017 року. Звіт  складений та узагальнений  відповідно до інформацій, наданих структурними підрозділами райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування , територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади .

 

Протягом І півріччя поточного року дії місцевої влади були направлені на недопущення зниження рівня життя та забезпечення соціальних потреб мешканців Миколаївського району.

 

         Податково-бюджетна діяльність .

 

Основна увага в роботі районної державної адміністрації приділялась наповненню бюджетів усіх рівнів, забезпечення відповідного  функціонування бюджетних установ.

 

   Доходну частину загального фонду зведеного бюджету Миколаївського району з урахуванням трансфертів виконано на 100,8%, при плані 82 388,9 тис. грн., фактично надійшло 83 061,0 тис.грн., або на 672,1 тис.грн. більше.

 

Загальний фонд зведеного бюджету (без офіційних трансфертів) виконано на 116,4%, при плані 15 247,4 тис.грн., фактично надійшло 17 743,9 тис.грн., або на 2 496,5 тис.грн. більше.

 

Офіційних трансфертів загального фонду  надійшло в сумі 65 317,0 тис.грн., що складає 97,3%  планових показників, або на 1 824,5 тис.грн. менше.

 

Доходна частина районного бюджету за І півріччя 2017 року по загальному фонду (без трансфертів) виконана на 118,5%, при планових призначеннях 6 319,1 тис.грн., надходження складають 7 488,5 тис.грн., або 1 169,4 тис.грн. більше запланованої суми. Головним джерелом надходжень районного бюджету є податок з доходів фізичних осіб, сума надходження якого склала 7 422,6 тис.грн., питомавага  в районному бюджеті  даного податку складає – 99,1%, Інші надходження – 6,7 тис.грн. (повернення коштів минулих років), Адміністративні збори та платежі – 59,140 тис.грн. (перевиконання 9 140 грн., або 118,3%).

 

Планові показники по податку з доходів фізичних осіб виконано на 118,4%, або на 1 153,5 тис.грн. більше. Темп росту  складає 165,6% (2 939,9 тис.грн. більше).

 

По сплаті за землю – планові призначення І-го півріччя 2017 року виконано на 116,6%, перевиконання становить 605,1 тис.грн., темп росту –106,9% (на 275,6 тис.грн. більше минулого року).

 

Найбільшу питому вагу в платі за землю займає орендна плата з юридичних осіб – 82,7%, надходження по орендній платі з юридичних осіб складає – 3 516,9 тис.грн. (перевиконання 141,3%); земельного податку з юридичних осіб – 246,7 тис.грн. (перевиконання 214,8%); земельного податку з фізичних осіб – 156,5 тис.грн. (виконання планових призначень 48,2%, граничний термін сплати згідно Податкового Кодексу до 29.08.2017 року); орендної плати з фізичних осіб – 331,7 тис.грн. (виконання планових призначень 46,2%). Плата за землю являється одним із основних бюджетоутворюючих податків сільських, селищної рад, тому надходження даного податку на особливому контролі (проводиться постійний моніторинг, аналіз надходжень, роз’яснювальна робота з платниками).

 

Наявне зменшення темпу росту по платі за землю в 4 місцевих бюджетах: Антонюківська с/р, Ісаєвська с/р – в зв’язку із проведенням аукціонів на землі сільгосппризначення в 2016 році, Н-Петрівська с/р, Олексіївська с/р - в червні місяці не надійшли кошти за оренду земельних ділянок від СТОВ «Надія України» та СТОВ «Олексіївське».

 

  Стосовно виконання планових призначень по іншим надходженням за І півріччя 2017 року: 

 

-         Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: надходження складає 62,9 тис.грн.;

 

- Єдиний податок з юридичних осіб виконано на 115,1%, або на 28,5 тис.грн. більше;

 

             - Єдиний податок з фізичних осіб виконано на 127,1%, або на 298,6 тис.грн. більше;

 

            - Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників виконано на 116,0%, або на 206,2 тис.грн. більше;

 

         - Акцизний податок  – при плані 2 551,4 тис.грн. виконання становить 2 682,0 тис.грн., або 105,1%, (130,6 тис.грн. перевиконання);

 

            - Адміністративні штрафи та інші санкції - фактичні надходження складають 13,7 тис.грн.;

 

            - Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом - 432%, 16,1 тис.грн. перевиконання.(Стрюківська с/р - заключено новий договір з платником в лютому місяці);

 

            - Державне мито – виконано на 202,5%, 11,9 тис.грн. перевиконання;

 

            - Податок на прибуток підприємств - 332,9% (12,6 тис.грн. перевиконання);

 

            - Рентна плата за використання лісових ресурсів - 48,3%(зменшення продажу лісопильних матеріалів);

 

         - Плата за надання  адміністративних послуг – виконання 164,8%, або на 49,2 тис.грн. більше.

  

      Основними бюджетоутворюючими установами (підприємствами) в частині зарахування коштів до місцевого бюджету району є:

 

Відділ освіти Миколаївської РДА – 2 757,3 тис.грн.;

 

СТОВ «Надія України» - 1 253,0 тис.грн.;

 

ТОВ «Єврос» - 633,3 тис.грн.;

 

СТОВ «ім.Мічуріна» - 656,3 тис.грн.;

 

ТОВ «Ісаєвська МТС» - 640,3 тис.грн.. 

  

Спеціальний фонд :

 

Виконання доходної частини спеціального фонду зведеного бюджету Миколаївського району за І півріччя 2017 року становить 235,05%, сума перевиконання 1 451,5 тис.грн. (збільшення за рахунок власних надходжень бюджетних установ: благодійні внески – 719,7 тис.грн., плата за оренду майна бюджетних установ – 164,1 тис.грн., надходження бюджетних установ від додаткової господарської діяльності – 202,2 тис.грн. та інші). 

 

Екологічний податок - при планових призначеннях 38,9 тис.грн., фактичні виконання становлять 40,6 тис.грн., або 104,3%.

 

Із 14 місцевих бюджетів Миколаївського району невиконання планових призначень доходної частини за І півріччя наявне в трьох сільських радах:

 

      Зведений бюджет району – 17 743,9 тис.грн. (або на 2 496,5 тис.грн. більше – 116,4%),

 

      Бюджет Миколаївського р-ну – 7 488,5 тис.грн. (або на 1 169,4 тис.грн. більше – 118,5%),

 

      Бюджет селища Миколаївки – 1 816,5 тис.грн. (або на 85,3 тис.грн. більше – 104,9%),

 

      Бюджет с. Антонюків – 646,5 тис.грн. (або на 27,7 тис.грн. менше – 95,9%),

 

      Бюджет с. Андріїво-Іванівки – 1 182,1 тис.грн. (або на 341,0 тис.грн. більше – 140,5%),

 

      Бюджет с. Ісаєве – 617,1 тис.грн. (або на 100,9 тис.грн. більше – 119,5%),

 

      Бюджет с. Левадівки - 146,3 тис.грн. (або на 3,2 тис.грн. більше – 102,3%),

 

      Бюджет с. Настасїівки – 1 600,2 тис.грн. (або на 44,3 тис.грн. менше – 97,3%),

 

      Бюджет с. Новопетрівки - 990,2 тис.грн. (або на 391,2 тис.грн. більше – 165,3%),

 

Бюджет с. Олексіївки – 622,2 тис.грн. (або на - 1,3 тис.грн. менше – 99,8%),

 

Бюджет с. Петрівки -180,9 тис.грн. (або на 50,1 тис.грн. більше  - 138,3%),

 

Бюджет с. Скосарівки - 397,4 тис.грн. (або на 114,1 тис.грн. більше – 140,3%),

 

Бюджет с. Стрюкове – 1 383,2 тис.грн. (або на 260,6 тис.грн. більше – 123,2%),

 

Бюджет с. Ульяновки – 298,9 тис.грн. (або на 40,8 тис.грн. більше – 115,8%),

 

Бюджет с. Шабельники - 374,0 тис.грн. (або на 13,2 тис.грн. більше -103,7%).

 

            ІІ. ВИДАТКИ.

 

           Зведений бюджет Миколаївського району за І півріччя 2017 року при планових призначеннях 162 547 944,64 грн. виконання становить 82 141 203,34 грн., або 50,53% до річних призначень, в тому числі :

 

                 - загальний фонд – 51,82% (планові призначення 149 463 049 грн., факт – 77 454 716,78 грн.);

 

                - спеціальний фонд – 35,82% (планові призначення – 13 084 895,64 грн., факт – 4 686 486,56 грн.).

 

Виконання видатків районного бюджету за І півріччя 2017 року з урахуванням трансфертів до річних призначень становить 66 859 091,32 грн., або 52,3% річного плану (план 2017 року – 127 826 933,73 грн.).

 

          По загальному фонду – 65 944 167,39 грн., або 53,07% річних призначень (план на 2017 року – 124 249 009 грн.), по спеціальному фонду – 914 923,93 грн., або 25,57% (план на 2017 рік – 3 577 924,73 грн.).

 

          На фінансування соціально-культурної сфери по загальному фонду районного бюджету з урахуванням трансфертів спрямовано 62 893 520,72 грн., або 95,4% від загальної суми видатків за І півріччя 2017 року:

 

          - державне управління –  474 814,64 грн., або 0,72%,

 

               - освіта – 29 037 234,37 грн., або 44,03%;

 

               - охорона здоров’я – 6 541 603,45 грн., або 9,92%;

 

         - соціальний захист – 25 173 391,92 грн., або 38,17% (з урахуванням трансфертів);

 

               - відділ культури – 1 397 539,47 грн., або 2,12%;

 

               - засоби масової інформації – 69 678,37 грн., або 0,11%;

 

               - фізична культура та спорт – 199 258,5 грн.. або 0,3%.

 

 Касові видатки із сплати за спожиті енергоносії та інші житлово-комунальні послуги по бюджетними установами районного бюджету загального фонду за І півріччя 2017 року становять 1 258 380,16 грн., або 16,09% до річних призначень (планові призначення для сплати за  енергоносії та інші житлово-комунальні послуги 2017 року становлять – 6 141 360,00 грн.).

 

           Фінансування видатків на виплату заробітної плати, оплати енергоносіїв, придбання продуктів харчування, медикаментів проводилось у повному обсязі відповідно до кошторисних призначень та взятих бюджетних зобов’язань головними розпорядниками коштів в УДКСУ Миколаївського району в Одеській області.

 

            Зведений бюджет Миколаївського району по капітальним видаткам (спеціальний фонд) за І півріччя 2017 року при планових призначення 11 098 653,91 грн. виконано на 3 579 090,04 грн., або на 32,3%, а саме:

 

           - проведено капремонт вуличного освітлення в Миколаївській, Антонюківській, А-Іванівській, Стрюківській, Олексіївській та Шабельницькій сільських та селищної радах на суму – 1 776 659,95 грн.;

 

                - придбано дитячий майданчик по Ісаєвській сільській раді – 77 330 грн.;

 

          - по Олексіївській сільській раді оновлене комп’ютерне обладнання для працівників сільської ради на суму – 14 775 грн.;

 

          - по Ісаєвській сільській раді придбано ноутбук в будинок культури – 6 000 грн.;

 

          - проведено капітальний ремонт та придбано меблі в клубному закладі с. Василівка Олексіївської сільської ради – 191 816 грн.;

 

          - проведено капітальний ремонт огорож  двох кладовищ в Н-Петрівській сільській раді – 528 930,09 грн.;

 

          - в с. Ісаєво Ісаєвської сільської ради проведено капітальний ремонт доріг по вулицях Тилигульська та Суворова – 750 744 грн.;

 

          - по Миколаївській селищній раді проведено капітальний ремонт (заміна) насосів для водопостачання – 11 120 грн.;

 

          - на проведення капітального ремонту приміщення А-Іванівської сільської ради – 89 588 грн.;

 

          - придбання музичного центру в Ульяновський клуб Ульяновської сільської ради – 9 100 грн..

 

         Капітальні видатки районного бюджету по бюджетних установах за І півріччя 2017 року становлять 123 027 грн., в тому числі:

 

             - по відділу освіти Миколаївської райдержадміністрації – 109 510 грн., з них  (придбання котла для Антонюківського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» – 37 850 грн., капітальний ремонт фасаду А-Іванівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» – 71 660 грн.);

 

             - по КУ «Миколаївська ЦРЛ» - 13 517 грн. (придбання насосного агрегату – 7 300 грн, придбання бетономішалки – 6 217 грн.). 

        

             На протязі І півріччя 2017 року з районного бюджету було надано фінансової підтримки двом організаціям на суму 97 935,57 грн., фінансування проведено в повному обсязі, в тому числі:

 

            - рада ветеранів – 28 257,20 грн.;

  

            - КП «Миколаївський вісник» - 69 678,37 грн..

  

            В І півріччі 2017 року на реалізацію районних програм затверджених рішеннями районної ради спрямовано кошти в сумі 299 152,23 грн., в тому числі:

 

             - на реалізації районної цільової програми соціальної підтримки населення на 2016-2017 роки «Захист і турбота» для надання допомоги на лікування у сумі 173 424,48 грн.;

 

            - на реалізацію програми «Власний дім» - 50 000 грн.;

 

            - на виконання районної «Програми взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Миколаївському районі на 2015-2018 роки» - 61 763,75 грн.;

 

            - на виконання районної програми  «Призовник» - 13 964,0 грн..

 

               На протязі І півріччя 2017 року за рахунок коштів сільських та селищної ради відшкодовано пільги окремим категоріям громадян з послуг зв`язку та компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян на суму 119768,18 грн., в тому числі:

 

            - послуги зв’язку –     14 233,18 грн.;

 

                  - пільговий проїзд – 105 535,00 грн..

  

              Планові призначення резервного фонду районного бюджету на 2017 рік складають 50,0 тис.грн., на протязі І півріччя 2017 року кошти не використовувались.

  

            За І півріччя 2017 року до районного бюджету надійшло 10 субвенцій з державного бюджету, які перераховані бюджетним установам згідно взятих бюджетних зобов’язань:

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям в сумі – 16 972 349,05 грн.;

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд) в сумі – 3 854 300,0 грн.;

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу в сумі – 2 681 242,02 грн;

 

           - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг в сумі – 409 660,2 грн.;

 

            - Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам – 21 339 300 грн.;

 

            - Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  - 6 099 100 грн.;

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів – 160 300 грн.;

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 117 000 грн.;

 

            - Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань – 67 680 грн.;

 

            - Субвенція за рахунок залишку коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, що утворився на початок бюджетного періоду (на придбання шкільного автобусу) – 950 000 грн..

 

Станом на 01.07.2017 року дебіторська заборгованість по районному бюджету відсутня. Кредиторська заборгованість по загальному фонду становить 6 532 855,00 грн., в тому числі по пільгах та субсидіям населенню 6 452 857,37 грн. (недофінансування з Державного бюджету). В порівнянні з початком 2017 року кредиторська заборгованість збільшилась на 4 588 120,77 грн.

 

По результатам роботи за січень-червень 2017 року Миколаївським відділенням Лиманської  ОДПІ забезпечено надходжень до  Зведеного бюджету в сумі 25193,8 тис грн , у тому числі до Державного бюджету  - 7808,9 тис грн  та місцевого бюджету – 17384,9 тис грн  що складає 114 % (планові показники згідно фінрозпису   – 15247,4 тис. грн).

 

Рівень надходжень до загального фонду Зведеного бюджету становить 24820,5 тис грн  ,  у тому числі до загальних фондів Державного бюджету – 7565,7 тис. грн. та місцевого бюджету –  17254,8 тис. грн.

 

Так, при доведеному індикативі по ПДФО в сумі 4659,0 тис. грн. фактично надійшло до  місцевого бюджету  7444,6 тис. грн., тобто виконання становить  159,8 %.

 

 по ЄСВ   фактично надійшло до фонду 13558,5 тис. грн.,

 

при доведеному індикативі по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 678,4 тис. грн. фактично надійшло до бюджету 1398,8 тис. грн.,  виконано на 206,2 %;

 

По збору за спеціальне використання води за  1 півріччя 2017 рік  до місцевого бюджету надійшло 2,7 тис. грн. при відсутності планових показників.

 

По платі за користування надрами   надходження становлять 1,7тис. грн. при   плановому показнику 4,0 тис грн.

 

Надходження по екологічному податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища) станом на 01.07.2017 року. До місцевого бюджету становлять 130,1 тис. грн., затверджені бюджетні призначення в 38,9 тис. грн. виконано на 334,4 %. 

 

По єдиному податку з юридичних оіб  за 6 місяців поточного  року до місцевих бюджетів надійшло :

 

                        - 3 група – 217,9 тис. грн. при планово-нормативній базі в 94,5 тис. грн., що становить 130,6 %,

 

                        - 4 група ( фіксований с/г податок ) -1501,1 ти сгрн  при індикативі 1186,5 тис грн , що становить 126,5  %.

 

З початку  2017 року  плати за землю  з юридичних осіб фактично надійшло   до бюджету 3764,1 тис грн.  при доведеному індикативі (згідно  бюджетного розпису)   2535,8 тис.грн.  Виконання   забезпечено   на  148,4 %,   тобто додатково мобілізовано до бюджету 1228,3 тис. гривень.

 

Нарахування  земельного податку з фізичних осіб  на 2017 рік  по громадянам – землевласникам та землекористувачам Миколаївського району складає  1559,5 тис грн., рівень сплати станом на 30.06.2017 року досягає 182,0 тис грн , виконання  доведеного  планового показника становить  50,6 % ( план 360,0 тис грн ) , податковий борг  відсутній  .

 

Станом на 30.06.2017 року   фізичними  особами  Миколаївського району використовуються на умовах оренди  468 земельних ділянок  різного цільового призначення (згідно наданих даних сільськими радами та районної комісії з врегулювання земельних відносин та наповнення місцевих бюджетів).  Річна сума нарахувань по  орендній платі за землі державної та комунальної власності становить 2336,1 тис. грн., сплачено 360,2 тис. грн., податковий борг за орендовані фізичними особами   земельні ділянки   відсутній .

 

Загальна сума податкового боргу по платежах до бюджетів усіх рівнів станом на 01.07.2017 року становить 339,0 тис грн .Заходи з погашення заборгованості   протягом  січня –червня поточного року  фахівцями  Миколаївського відділення Лиманської  ОДПІ ГУ ДФС в Одеської області   не проводились  у зв»язу з відсутністю повноважень  на районному рівні  з відповідного напрямку роботи.

 

З метою недопущення  виникнення заборгованості зі сплати податків та зборів  постійно проводиться роз’яснювальну роботу з платниками щодо насідків які будуть застосовані відповідно до норм діючого податкового законодавства .

 

            На  2017 рік  за рахунок бюджетних коштів   обласного бюджету розвитку району виділені кошти в сумі 2483,52 тис. грн. на  виконання робіт на слідуючих обєктах :

 

           -  капітальний ремонт амбулаторії  ЗПСМ с. Стрюкове в сумі 141,07 тис. грн., станом на 01.07.2016 р.,  кошти не освоєні ;

 

           - капітальний ремонт (заміна вікон) загальноосвітньої школи с.Стрюкове Миколаївського району Одеської області – в сумі  390,0 тис. грн., кошти не освоєні;

 

           - виготовлення ПКД "Капітальний ремонт очисних споруд центральної районної лікарні  смт. Миколаївка" в сумі 64,7 тис. грн., кошти не освоєні ;

 

           - поточний дрібний ремонт автомобільної дороги   загального користування державного значення Т-16-23 Ананьїв-Троїцьке-Березівка-Вікторівка  км 30+315 – км 31+600 окремими ділянками  в сумі 687,48 тис. грн., кошти освоєні, роботи виконані ;

 

           - капітальний ремонт об'їзної а/дороги в смт. Миколаївка (Миколаївський райн, смт. Миколаївка, вул. Набережна) в сумі 600,0 тис. грн., кошти не освоєні ;

 

           -  капітальний ремонт водонапірної башти Рожновського в с.Василівка Олексіївської сільської ради Миколаївського району   в сумі 200,0 тис. грн, кошти не освоєні ;

 

           -  капітальний ремонт водонапірної башти Рожновського в с.Нова Григорівка Шабельницької сільської ради Миколаївського району   в сумі 200,0 тис. грн, кошти не освоєні ;

 

           - капітальний ремонт водонапірної башти Рожновського в с.Амбарів  Антонюківської сільської ради Миколаївського району в сумі 200,0 тис. грн, кошти не освоєні .

 

           Роботи на  вищезазначених об’єктах планується виконати в  ІІ півріччі 2017 році.

 

           Також за сприяння народного депутата України І.Г.Фурсіна, району виділені кошти в сумі  350,0 тис. грн. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій  згідно Розпорядження  КМ України від 11.05.2017 р. №310-Р. Вказані кошти розподілені на слідуючі об’єкти :

 

          - придбання та встановлення дитячого майданчика у ДНЗ N 1 "Сонечко" смт Миколаївка Миколаївського району Одеської області– в сумі 50,0 тис. грн.;

 

           - придбання меблів у ДНЗ N 1 "Сонечко" смт Миколаївка Миколаївського району Одеської області– в сумі 50,0 тис. грн. ;

 

           - придбання та встановлення дитячого майданчика у селі Петрівка Миколаївського району Одеської області – в сумі  50,0 тис. грн. ;

 

           - придбання та встановлення дитячого майданчику у селі Скосарівка Миколаївського району Одеської областіі – в сумі 50,0 тис. грн. ;

 

           - придбання меблів у Андрієво-Іванівський НВК "ЗОШ I - III ступенів - ДНЗ"і – в сумі 50,0 тис. грн. ;

 

           - придбання та встановлення дитячого майданчика у селі Левадівка Миколаївського району Одеської області– 50,0 тис. грн.;

 

           - придбання та встановлення дитячого майданчика у селі Олексіївка в сумі 50,0 тис. грн.

 

          Кошти в сумі 350,0 тис. грн. найближчим часом будуть освоєні.

 

            Також з місцевих бюджетів  та бюджетів розвитку (районного та місцевих) використано на ремонти, модернізацію та утримання  об’єктів інфраструктури та соціальної сфери району станом на 01.07.2017 р.  -  4384,11 тис. грн., з них  по сільським радам та об’єктах :

  

- по Миколаївській селищній  раді з місцевого бюджету освоєно всього 471,8 тис. грн., з них:

 

          - на 274,6 тис. грн. проведено вуличне освітлення по вул. Дмитрівська, вул. Чернишевського, вул. Миру, вул. Степова в смт. Миколаївка.

 

          - на 186,1 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/доріг  в смт. Миколаївка  по вул. Карпішина та Лесі Українки ;

 

           - на 11,12 тис. грн. проведено капітальний ремонт (заміна) насосів для водопостачання .

 

- по Андрієво-Іванівській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього 169,1  тис. грн., з них :

 

- 79,5 тис. грн. проведено вуличне освітлення вул. Вишнева, Базарна, Яблунева с. А-Іванівка;

 

- 89,6 тис. проведено поточний ремонт приміщень сільської ради .

 

- по Ульяновській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього 46,4  тис. грн., з них :

 

- на 18.25 тис. грн. придбано та встановлено огорожу на кладовищах в с. Ульяновка, с. Комарашево, с.Мар’янівка;

 

- на 3,9 тис.грн. придбано матеріали для виготовлення столів і лавок;

 

- на 2,96 тис. грн. придбано фарбу, цемент, вапно для  благоустрою території сільської ради;

 

- на 4,36 тис. грн. придбання насосу для артсвердловини;

 

- на 4,63 тис. грн. придбання металопрофілю для будівництва автобусної зупинки с. Комарашево. 

 

- на 3,2 тис.грн. придбано елекролампи  для вуличного освітлення.

 

- на 9,1 тис. грн. Придбано музичний центр в Ульяновський сільський будинок культури .

 

- по Антонюківській сільській раді з місцевого бюджету  освоєно всього   397,8  тис. грн., з них :

 

- на 299,9 тис. грн. проведено капітальний ремонт вуличного освітлення с. Амбарів;

 

- на 97,9 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/доріг  в с. Антонюки  по вул. Гагаріна та провулок Гагаріна  ;

 

- по Олексіївській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   487,3  тис. грн., з них :

 

- на 280,7 тис. грн. проведено вуличне освітлення вулиць  с. Олексіївка;

 

- на 14,8 тис.грн. придбання комп’ютера для сільської ради ;

 

- на 35,0 тис. грн. придбано стільці для Василівського будинку культури ;

 

- на 104,3 ти.грн. проведено поточний ремонт  Василівського сільського будинку культури ;

 

- 52,5 тис. грн.  проведено поточний ремонт  Олексіївського сільського будинку культури ;

 

- по Скосарівській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   15,4 тис. грн., з них:

 

- на 11,2 тис. грн.. проведено громадські роботи по благоустрою;

 

- на 4,2 тис. грн. придбано фарбу, цемент, вапно для  благоустрою території сільської ради.

 

- по Ісаївській  сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього 834,1 тис. грн., з них:

 

- на 6,0 тис. грн. придбано ноутбук для будинку культури;

 

- на  77,33 тис. грн.. придбано та встановлено дитячі ігрові та спортивні майданчики, гойдалки, карусель ;

 

- на 750,75 тис. грн. проведено капітальний ремонт а/дорог с. Ісаєве, в т.ч.   по вул Тилигульська – на 285,8 тис. грн., по вул. Суворова – на 464,95 тис. грн. ;

 

- на 120,9 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/дороги в с. Ісаєве по вул. Шкільна .

 

- по Шабельницькій  сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   34,25 тис. грн., з них :

 

           - на 34,25  тис. грн. придбання та встановлення огорожі на кладовищі с. Жукове;впорядкування території сільської ради.

 

         - по  Стрюківській  сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   1120,76 тис. грн., з них :

 

-   на 161,1 тис. грн. придбано 19 світильників для вуличного освітлення с. Стрюковепо вул. Водопянова  загальною протяжністю 1,45 км;

 

-   на суму 296,8 тис. грн. придбано 33 світильники для вуличного освітлення с. Стрюкове по вул. генерала Петрова, пров. Чкалова, Челюскінців, Першотравневий, Жовтневи     Водопянова  загальною  протяжністю  3,125 км;

 

-   на 81,0 тис. грн. придбано 13 світильників для вуличного освітлення по с. Стрюкове по вул. Генерала Петрова, Ласточкіна, Максименка  Водопянова загальною протяжністю 0,9 км;

 

-   на 261,9 тис. грн. придбано 20 світильників для вуличного освітлення с. Стрюкове по вул. Матросова та Гусейнова   загальною протяжністю 1,567 км;

  

-   320,0 тис. грн. проведено облаштування тротуарів і парку в с. Стрюкове по вул. Ламброва .

  

       -  по Новопетрівській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   679,1 тис. грн., з них :

 

- на 115,1 тис. грн. було здійснено ремонт дороги до кладовища с. Гвоздівка та частково дороги по вул. Лесі Українки с. Переселенці;

 

          - на 528,93 тис. грн. проведено капітальний ремонт огорожі кладовищ с. Новопетрівка , в т.ч. №1 – 272,53 тис. грн., №2 – 256,4 тис. грн. ;

 

- 17,1 тис. грн. виділено на лікування людей похилого віку ;

 

- 18,0 тис. грн. виділено на матеріальну допомогу пільгової категорії до Дня Перемоги .

  

          -  по  Левадівській сільській раді з місцевого бюджету освоєно всього   128,1 тис. грн., з них:

 

- на 3,1 тис.грн. придбанно обладнання для ігрового майданчика;

 

- на 5,0 тис.грн. встановлення ігрового майданчика;

 

- на 15,0 тис.грн. підписання дорожнього покриття від закінчення вул. Братів Гордієнко до кладовища в с. Левадівка (300 м);

 

          - на 95,0 здійснено косметичний ремонт музею – садиби Степана Олійника та благоустрій території біля садиби; благоустрій території біля Левадівської сільської ради, біля ФАПу;

 

- на 10,0 тис.грн. придбання лічильника електроенергії зовнішнього освітлення та його параметрування.

  

   По двох сільських радах району – Петрівській та Настасіївській протягом І півріччя п.р.  кошти з місцевих бюджетів на проведення робіт не виділялись.

  

         Дерегуляція та розвиток підприємництва

  

         Впродовж звітного періоду поточного року в районі забезпечено діяльність центру надання адміністративних послуг, взаємодію суб’єктів надання адміністративних послуг Державної реєстраційної служби  та сектору реєстраційної служби  ( реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців ), Державної міграційної служби ( оформлення паспорта громадянина, реєстрація місця проживання особи ), Держземагенства ( стосовно відомостей про земельні ділянки та пов’язані з цим інші адміністративні послуги ), з видачі документів дозвільного характеру, частково Держсанепідемслужби та Держархбудінспекції.

 

Перелік  адміністративних послуг, які надаються у відділі, затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації. Адміністративні послуги в рамках роботи відділу надаються згідно з інформаційними та технологічними картками надання адміністративни х послуг, які розробляються і затверджуються згідно з діючим законодавством. Так, згідно затвердженого переліку через відділ  станом на 01.07.2017 р. надаються 94 адміністративні послуги

 

            Всього до відділу з надання адміністративних послуг станом на 01.07.2017 р. надано звернулося 2018 замовників для отримання адміністративних послуг та видано 1987  адміністративні послуги, а саме :

 

      -    оформлення та видача паспорта гр.України- 80;

 

-         вклеювання до паспорта гр.України фотокартки - 267;

  

-         надання дозвілу на розроблення технічної документації із землеустрою та виділення земельної ділянки в натурі - 96;

 

-         видача будівельного паспорта забудови земельної ділянки – 1 ;

 

-         державна реєстрація земельної ділянки,  видача відомостей з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, видача витягу з Державного Земельного Кадастру , видача витягу з технічної документації  про нормативно –грошову оцінку земельної ділянки, довідка про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, виправлення технічної помилки у відомостях з Державного Земельного Кадастру, яка була допущена органом, що здійснює його ведення – 1009 ;

 

-         державна реєстрація фізичної особи-підприємця – 16 ; 

-         державна реєстрація юридичної особи  – 11 ;

 

-         державна реєстрація права власності на нерухоме майно, інших речових прав на нерухоме майно та надання інформації з з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно – 510 ;

  

На виконання рішення Миколаївської районної ради № 56 від 03.08.2016 року «Про Програму розвитку малого та середнього підприємництва в Миколаївському районі на 2016 - 2018 роки” основною метою якої  є створення сприятливих умов для розвитку малого і середнього підприємництва Миколаївського району, підвищення економічних показників розвитку району та пріоритетних галузей економіки, забезпечення зайнятості населення шляхом заохочення суб’єктів господарювання до розвитку їх діяльності та створення нових робочих місць, а головним завданням Програми є реалізація соціально спрямованих заходів для залучення до підприємницької діяльності незайнятого населення та стимулювання створення нових робочих місць.

 

Розвиток підприємництва в районі залишається найбільш динамічним сектором економіки, який суттєво впливає на соціально - економічний розвиток району. Органом державної реєстрації району за 6 місяців  2017 року зареєстровано  64 суб’єктів підприємницької діяльності , із них 63 фізичних осіб-підприємців  та 1 – юридична особа  ( для порівняння – за 6 місяців минулого року було зареєстровано 27  СПД , з них 26 - фізичних осіб-підприємців та  1 юридичних осіб) , припинили свою діяльність всього 58 СПД, із них 44 фізичних осіб-підприємців  та 14 – юридичних осіб  ( для порівняння – за 6 місяців минулого року було припинено 23  СПД , з них 19 - фізичних осіб-підприємців та  4 юридичних осіб).   

 

Всього станом на 01.07.2017  року в органах реєстраційної служби району на обліку перебуває 906 суб'єктів підприємницької діяльності, з них - 421  фізичних осіб-підприємців , 485 – юридичних осіб  ( за 6 місяців поточного року загальна кількість СПД збільшилась всього на 6  ,  з них ФО – на19 , ЮО – зменшилась на 1).

 

          За 6 місяців  2017 року в районі  проведено 78  ярмарків сільськогосподарської продукції , на яких реалізовувались  продовольчі товари, м'ясо, овочі та фрукти . З початку року спостерігається підвищення цін на продовольчі та промислові товари, послуги, паливно-мастильні матеріали  ,  на деякі групи продовольчих товарів значне підвищення – на м'ясо, яйця, молочні продукти , овочі та фрукти , олію, борошно та хліб .

 

Торгівельну діяльність в районі здійснюють 174 об’єкти торгівлі , громадського харчування та побутового обслуговування ( з них 87 в сільській місцевості )  загальною площею 10823 кв. м., з них роздрібних магазинів – 142 одиниць площею 9153 кв. м.,  ( з них 77 в сільській місцевості) , громадського харчування – 16 площею   1610 кв. м. (з них 8 в сільській місцевості)  , побутового обслуговування – 16 одиниць (з них 2 в сільській місцевості) , 8 автозаправних станції, які здійснюють торгівлю паливно-мастильними матеріалами та газом (6- торгівлю нафтопродуктами, 3- торгівлю газом) ,  8 аптек та аптечних кіосків, які здійснюють торгівлю лікарськими засобами, функціонують 2 ринки ( ринок райспоживспілки в смт. Миколаївка та міні-ринок в с. Новогригорівка , фізична особа-підприємець Чернова Н.Ю.)  . В роздрібній торговій мережі району реалізуються переважно товари вітчизняних виробників.  В І півріччі  2017 року відкрито  12 магазинів (1 – в сільській місцевості) , з них 9 – арендовані та один заклад громадського харчування (в сільській місцевості) ,  закрито 10 магазинів (9 в сільській місцевості) , з них 2- арендовані , закрився  1 об’єкт побутового обслуговування в сільській місцевості. В роздрібній торговій мережі району реалізуються переважно товари вітчизняних виробників .

 

          Через районний центр зайнятості за І півріччя 2017 року кошти на відкриття підприємницької діяльності не виділялись    в зв’язку  з недостатністю коштів , які виділяються  на вказані цілі на  державному рівні (для порівняння в минулому році за аналогічний період кошти на відкриття власної справи  в сумі 12,9 тис. грн. отримав один безробітний (учасник АТО) .

 

Великою проблемою в районі вже тривалий час залишається питання стихійної торгівлі та невпорядкованість територій під риночку торгівлю. Особливо гостро питання стихійної торгівлі  стоїть на порядку денному в райцентрі Миколаївка.

  

Енергоефективність та енергозабезпечення. 

  

           З метою реалізації державної політики у сфері енергоефективності і енергозбереження та впровадження альтернативних джерел енергії і видів паливабюджетними установами району  з метою раціонального використання бюджетних  коштів коштів  в Миколаївському районі планується впровадження виготовлення паливних брикетів з тирси, соломи, відходів сільськогосподарського виробництва.

 

             В районі постійно проводиться робота по поступовому переведенню об’єктів соціальної сфери району  на використання енергоефективних технологій , альтернативних джерел енергії та видів палива .

 

            В 2017 році планується подальша заміна твердопаливних котлів в загальноосвітніх навчальних закладах району  на енергоефективні, які опалюються пелетами із зернових відходів в разі виділення на ці цілі коштів з обласного бюджету та співфінансування з місцевих бюджетів.  В А-Іванівському НВК в дошкільному підрозділі планується заміна котла і ремонт системи опалення в рамках впровадження в районі Проекту ЄС/ПРООН «Сталий розвиток сільських територій в Чернівецькій та Одеській областях», що фінансується  Австрійською  Агенцією Розвитку.

 

           Питання запровадження заходів з енергозбереження та енергоефективності , використання альтернативних видів палива постійно опрацьовується з керівниками бюджетних установ та закладів освіти, медицини та головами виконкомів сільських та селищної рад. З метою поширення заходів з енергоефективності та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо заохочення переведення населення на електроопалення (здійснення пільгового кредитування відповідно до державної політики) та заміщення природного газу шляхом відшкодування тіла кредиту, залученого населенням на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії крім природнього газу (відповідно  до  постанови   Кабінету Міністрів України від 17.10.2011) інформацію розміщено на офіційному сайті райдержадміністрації .

 

           Транспортна інфраструктура.

  

           Згідно ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» обласна державна адміністрація являється Організатором перевезень на міжміських маршрутах, в звітному періоді 2017 р. на міжміських маршрутах в районі працює чотири перевізники, а саме : ПП «Авто-комфорт» (директор Жмурко Д.Л.), ПП «Лада-тур» (директор Вяткін Ю.М.), на 10 міжміських маршрутах,  перевізники, кількість маршрутів, схеми руху  на протязі звітного періоду не змінювались . В І півріччі п.р. припинився рух по міжобласному маршруту м. Миколаїв – Миколаївка в звязку зі смертю перевізника. В даний час питання подальшого функціонування вказаного автобусного маршруту вирішується.  З лютого місяця п.р. в зв’язку з ростом паливно-мастильних матеріалів та  мінімальної заробітної плати на 25 % зросли тарифи на пасажирські перевезення.

 

           Миколаївська районна державна адміністрація являється Організатором пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі району.   Згідно ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» та «Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. за № 1081 ( із змінами та доповненнями) , перевезення в межах району здійснює ПП «Авто-комфорт» (директор Жмурко Д.Л.), який визнаний переможцем конкурсу, який відбувся 19.09.2016 р. . Т.в.о. голови було видане розпорядження від 29.09.2016 р. №222/А-2016  «Про введення в дію рішення  районного конкурсного комітету з визначення   автомобільних перевізників з перевезення пасажирів автомобільним транспортомна приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території  Миколаївського району Одеської області»  , та заключено з ПП «Авто-комфорт» договори терміном на один рік на три діючі в районі автобусних маршрути :  Левадівка – Миколаївка АС, Дубове-Миколаївка АС, Ставкове (Воровського) – Миколаївка АС.

 

Стан автомобільних доріг району залишається  вкрай незадовільним, а деякі ділянки автодоріг району є аварійними, що значно впливає на стан автобусного пасажирського сполучення та руху шкільних автобусів по підвозу учнів до навчальних закладів.  В І півріччі 2017 р. виконані роботи по поточному ремонту автомобільних доріг району всього на 1958,15 тис.грн., з них:

 

- за рахунок коштів обласного бюджету -   виконаний поточний ремонт автомобільної дороги  Т-16-23 Ананьїв-Троїцьке-Березівка-Вікторівка від с. Веселе границі в сумі 687,48 тис. грн.

 

- за рахунок коштів місцевих бюджетів сільських та селищної рад проведено поточних та капітальних ремонтів а/доріг місцевого значення на загальну суму 1270,675 тис. грн., в т.ч. :

 

-  по Ісаєвській с/р -  на 750,75 тис. грн. проведено капітальний ремонт а/дорог с. Ісаєве, в т.ч.   по вул Тилигульська – на 285,8 тис. грн., по вул. Суворова – на 464,95 тис. грн. ;

 

- по Ісаєвській с/р - на 120,9 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/дороги в с. Ісаєве по вул. Шкільна ;

 

- по Миколаївській с/р - на 186,1 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/доріг  в смт. Миколаївка  по вул. Карпішина та Лесі Українки ;

  

- по Антонюківській с/р - на 97,9 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/доріг  в с. Антонюки  по вул. Гагаріна та провулок Гагаріна  ;

 

- по Н-Петрівській с/р - на 38,9 тис. грн.  проведено поточний (ямковий) ремонт а/дороги  в с. Переселенці   по вул. Лесі Українки ;

 

- по Н-Петрівській с/р - на 76,1 тис. грн. проведено поточний (ямковий) ремонт а/дороги  до кладовища с. Гвоздівка ;

 

           В поточному році планується виконати капітальний ремонт об’їзної дороги в смт. Миколаївка на суму 600,0 тис. грн., який мав бути зроблений в минулому році, але кошти не були виділені. Станом на 01.07.2017 р. Миколаївською селищною радою замовлена проектно-кошторисна документаціяна проведення робіт по даному об’єкту .

  

            Промисловість . 

  

            ТОВ «Миколаївський сирзавод», який виробляє  твердий сир,  в  І півріччі 2017 р.  спостерігається  зменшення виробництва  продукції, підприємством виготовлено  продукції 36,8 тн  на загальну суму 3805 тис. грн., що в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 1050 тис. грн. більше та в кількісному еквиваленті більше на 4,3 тн..

 

СПД Стерніцька Анджела Володимирівна забезпечує населення району хлібобулочними та кондитерськими виробами. За І півріччя 2017 р. підприємством  виготовлено продукції 21,4 тн на загальну суму 284,4  тис. грн., що в порівнянні з аналогічним періодом минулого року більше на 2,5 тн  та на 103,1 тис. грн.. більше .  Порівняно з минулим роком ціна хліба зросла майже вдвічі.

  

          Агропромисловий комплекс.

  

          Підводячи підсумки роботи сільськогосподарських агроформувань району в рослинництві за І півріччя 2017 року слід відмітити, що на  протязі цього періоду проведено великі обсяги робіт, пов’язаних  з підживленням озимих культур, підготовкою ґрунту, посіву ярих зернових та зернобобових культур, пізніх зернових та технічних культур, обробітку просапних культур та збирання ранніх зернових та зернобобових культур.

 

    До збирання врожаю зернових та зернобобових культур в 2017 році по району підлягає 22944 га ( в минулому році 22242 га) , з них :

 

      -    озимої пшениці – 16316 га (в минулому році 8592 га)

 

                 -    озимого ячменю –3788 га (в минулому році   2556 га)

 

-         ярого ячменю – 2000 (в минулому році 998 га)

 

-         гороху – 200 (в минулому році 3 га)

 

-         вівса – 20 га  (в минулому році 4 га)

 

-         ріпаку – 470 га (в минулому році 0 га)

 

-         кукурудзи – 10000 га (в минулому році 7014 га)

 

                 -    інші зернові (льон) – 150 га (в минулому році 3 га)

 

                              Станом на 15.07.2017 р. за  оперативною звітностю зібрано 5410 га ранніх зернових та зернобобових культур, валовий збір складає 16728 тонн при врожайності 30,9 ц/га, в т.ч :

 

           -  озимої пшениці – 2810 га при урожайності 35,8 ц/га,  намолочено 10060 тн;

 

           - озимого ячменю – 2400 га при урожайності 26,2 ц/га, намолочено 6290 тн;

 

           - ярого ячменю – 998 га при урожайності 24,3 ц/га , намолочено 2427 тн ;

 

           - гороху – 200 га при урожайності 18,9 ц/га, намолочено 378 тн.

  

           Додатково залучено до збирання 5 зернозбиральних комбайнів.

  

           За підсумками роботи в галузі тваринництва за І півріччя 2017 року  сільгосптоваровиробниками всіх форм власності вироблено 7784  тонн молока (в минулому році 9518 тн),  2482,7 тонн м'яса (в минулому році 2317,8 тн) , 1,427 млн. шт. яєць (в минулому році 1,396 млн. шт.).

 

В усіх категоріях господарств  станом на 01.07.2017 р. чисельність поголів'я складає :  великої рогатої худоби  5732 голови ( на 242 менше проти минулого року),  в тому числі корів 4163 голів ( на 349 менше більше минулого року), свиней 3372 гол. ( на 433 менше проти минулого року), овець та кіз - 2400 голів ( на 42 менше проти минулого року), птиці 89854  голів ( на 2914  більше проти минулого року).   

 

          Чисельність поголів’я в сільськогосподарських підприємствах складає:   овець – 761 голова .

 

За І півріччя 2017 року  дотації за утримання та збереження молодняку ВРХ та  молодняку ВРХ  не нараховувались та не виплачувались .

  

            Житлово – комунальне господарство  району представлене такими житлово – комунальними підприємствами: КП «Миколаївське», Олексіївське комунальне господарство «Сількомунгосп» . Комунальними підприємствами розрахунки за спожиті енергоносії здійснюється своєчасно. Рівень оплати населенням за спожиті житлово-комунальні послуги становить 90,6 %. Заборгованість населення з платежів станом на 01.07.2017 р. становила 85,4 тис. грн.

  

Демографічна ситуація . 

  

Наявне населення району станом на 01.05.2017 року складає 15893 особи, що на 39 особи менше в порівняні з 01.01.2017 р.

  

           Ринок праці . 

  

В Миколаївському районному центрі зайнятості протягом І півріччя поточного року перебувало на обліку 563 безробітних, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 162 безробітних менше, (в минулому році – 725 безробітних) , з них жінки – 281 осіб, молоді – 217 особа ,  а станом на 01.07.2017 р. на обліку перебуває  209  безробітних (з них 102– жінок, 84– молоді), в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 51 безробітних менше .

 

Станом на 01.07.2015 р. виплачено допомоги по безробіттю в сумі 1525,4 тис. грн.. , на 263,7 тис. грн. менше проти аналогічного періоду  минулого року (в минулому році 1789,1 тис. грн.).

 

           За допомогою служби зайнятості у звітному періоді працевлаштовано – 140 безробітних особи, з них 101 безробітних, з яких жінок- 47 , молоді - 31.

 

          Станом на 01.07.2016 р. пройшли професійне навчання 55 осіб за професіями та спеціальностями  : водій, тракторист-машиніст, робітник з комплексного обслуговування с/г, обліковець, електрогазозварник, кухар, електрик дільниці, адміністратор, сировар та інші.

 

Проведено 217 семінарів з незайнятим населенням , а саме : «Соціальні послуги служби зайнятості», «Із загальних питань зайнятості та стану ринку праці», «З техніки пошуку роботи», «Служба зайнятості працівникам села», «З орієнтації на підприємницьку діяльність», «Сучасні професії та гендерна рівність» , «Жінка і праця», «З питань запобігання трудової міграції та протидії торгівлі людьми» та інші.

 

Протягом звітного періоду працевлаштовано з  наданням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування 2 безробітних , проведено відшкодувань з Фонду 12,8 тис. грн.

 

Проводиться робота по організації виплати одноразової допомоги по безробіттю на відкриття підприємницької діяльності . Бажаючих започаткувати власну справу та отримати одноразову допомогу по безробіттю для здійснення підприємницької діяльності протягом І півріччя 2017 року не виявлено.

 

З початку року  для підвищення  конкурентоспроможні на ринку праці шляхом здобуття нової професії , зайнятій особі старше 45 років ваучер не надавався у зв’язку з відсутністю бажаючих .

 

  Протягом звітного періоду на тимчасові роботи направлення безробітних не здійснювалось. Відповідно до розпорядження голови Миколаївської РДА протягом І піврічя 2017 року прийняло участь у громадських роботах – 124  безробітних , виплачено з фонду 149,1 тис. грн. (в минулому році прийняло участь 95 безробітних, виплачено з фонду 39,9 тис. грн.).

 

            Грошові доходи населення та заробітна плата. 

 

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника за січень - квітень 2017 року  згідно даних статистики склала 4450 гривень, в порівнянні з середньою зарплатою в 2016 році заробітна плата збільшилася  на 1727  грн., або на 163,4 %. В порівнянні з середньообласним показником середньої заробітної плати 5842 грн.   середньомісячна заробітна плата в районі менша на 1889 грн.. , або 23,8 %.   За рівнем середньої заробітної плати в звітному періоді  2017 році першість утримували працівники державного управління , освіти, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги , сільського господарства .

 

        На 1 липня 2017 року заборгованість із виплати заробітної плати на території району відсутня.

 

         В райдержадміністрації створена робоча група щодо дотримання мінімальних  державних гарантій та легалізації заробітної плати. Відповідно до ст.. 31 Закону України «Про Державний бюджет на 2017 рік»  перевірки підприємств, установ та організацій , фізичних осіб-підприємців заборонені до кінця 2017 року , тому перевірки юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують працю найманих працівників без належного оформлення трудових відносин – робочою групою не проводилися .

 

Протягом І півріччя 2017 року проведено 4 засідання районної комісії з питань легалізації робочої сили та заробітної плати.  На засіданнях комісії з питань легалізації робочої сили та заробітної плати було проведено аналіз стану дотримання мінімальних гарантій з оплати праці на підприємствах,  установах  та організаціях району , проводився аналіз виконання рішень.  По листам податкової інспекції та управління Пенсійного фонду  на засідання комісії запрошувались керівники установ, підприємств району, на яких не дотримуються виплати мінімальної заробітної плати.

 

Соціальне забезпечення населення. 

 

  Станом на 01.07.2017 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення та включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків 3433 осіб  (на 01.07.2016 р. на обліку перебувало 3592 осібю) , які мають право на пільги, в тому числі :

 

-         ветерани війни –  419 ( на 01.07.2016 р. - 442) ;

 

      -    ветерани праці –   844 (на 01.07.2016 р. -  891) ;

 

   -   громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 56 (на 01.04.2016 р. -  58) ;

 

-         ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ  – 13 (на 01.07.2016 р. -  13) ;

 

-         діти війни – 1350  (на 01.07.2016 р. – 1487) ;

 

-         інваліди загального захворювання – 433 (на 01.07.2016 р. -  450) ;

 

-         жертви нацистських переслідувань –  3 (на 01.07.2016 р. -  3) ;

 

-         багатодітні сім’ї – 190 (на 01.07.2016 р. -  188) .

 

     Протягом І півріччя 2017 р. управлінням соціального захисту населення здійснювалися заходи, спрямовані на соціальну підтримку сімей з дітьми, інвалідів з дитинства, малозабезпечених сімей та інших соціально вразливих верств населення , забезпечення надання встановлених законодавством пільг.

 

     У І півріччі  2017 р. забезпечено надання пільг громадянам пільгової категорії на загальну суму 863,9 тис. грн.., профінансовано з урахуванням погашення заборгованості, яка виникла на 01.01.2017 р. 522,8 тис. грн.. Заборгованість станом на 01.07.2017 р. складала  493,5 тис. грн. За пільговий зв'язок та пільгове перевезення з місцевого бюджету нараховано 133,0 тис. грн. , профінансовано з урахуванням погашення заборгованості, яка виникла станом на 01.01.2017 р. 119,89 тис. грн., заборгованість станом на 01.07.2017 р. становить 75,3 тис. грн. (з них 37,7 тис. грн. неф\дофінансування з державного бюджету за 2015 рік).

 

 Впродовж І півріччя  2017 року щомісячно 2247 сімей району одержували соціальну  підтримку з державного бюджету ( в І півріччі 2016  р. 2224 сімей, або на 23 сім’ї більше)  , яку нараховано та виплачено на загальну суму 16972,3 тис. грн. ( в І півріччі 2016 р. 15362,4 тис. грн.. , або на 1609,9 тис. грн.більше) . Заборгованість станом на 01.07.2017 р. відсутня .

 

Шістнадцяти дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в семи прийомних сім’ях виплачено державної допомоги на загальну суму 409,6 тис. грн.(в минулому році 226,8 тис. грн.), заборгованість станом на 01.07.2016 року відсутня.

 

Станом на 01.07.2017 року до управління соціального захисту населення з питання призначення житлових субсидій на тверде паливо та скраплений газ   за спрощеним порядком звернулося 2010 сімей району (в минулому році – 647 сімей), призначено житлових субсидій 1397 сімям на загальну суму 4409,5 тис. грн., виплачено з урахуванням заборгованості, яка виникла станом на 01.01.2017 року – 2558,1 тис. грн. . Заборгованість станом на 10.07. 2017  року становить 3820,3 тис. грн., яка склалася в звязку з недофінансуванням з державного бюджету.

 

           Протягом  1 півріччя 2017  року  особам, які постраждали  внаслідок аварії на ЧАЕС проведено компенсаційні виплати  за продукти  харчування дорослих, дітей  та оздоровлення  на суму 74,7 тис. грн. (в минулому році 91,96 тис. грн. ) Заборгованість станом на 01.07.2016 року складає    11,6  тис. грн  (недофінансування з державного бюджету) .

 

           З  районного бюджету для надання матеріальної допомоги було виділено та виплачено 82 особам 173,4 тис.грн на лікування. З метою вирішення питання надання необхідної допомоги інвалідам підготовлено та направлено на розгляд обласної координаційної ради клопотання та пакети документів для надання цільової адресної матеріальної допомоги 4 малозабезпеченим пенсіонерам, інвалідам, ветеранам  та сімям з дітьми, які опинилися у скрутних життєвих ситуаціях.

 

           Протягом 1 півріччя 2017  року 63 громадянам з інвалідністю видано направлення для забезпечення протезно-ортопедичними виробами.

 

           На обліку для забезпечення санаторно-курортними путівками перебуває 2 ветерани війни та 14 інвалідів загального захворювання, один інвалід оздоровився в санаторії «Салют» з державного бюджету  .

 

           Державним соціальним інспектором спільно з уповноваженими представниками сільських та селищної рад району проводилася робота  по виявленню соціально-незахищених громадян з метою встановлення права на призначення їм державних допомог шляхом проведення обстеження матеріально-побутових умов проживання. Протягом січня - червня 2017 року проведено 310 обстежень матеріально-побутових умов проживання сімей на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та житлових субсидій. Підготовлено на розгляд координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення по розгляду заяв громадян у наданні всіх видів допомог у нетипових випадках 310 особових справах претендентів на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та житлових субсидій. Протягом січня - червня 2017 року проведено 5 засідань координаційної ради з питань соціального захисту малозабезпечених верств населення по розгляду заяв громадян у наданні всіх видів допомог у нетипових випадках, на яких було розглянуто 310 звернен громадян з питання призначення державної допомоги. За результатами розгляду прийнято відповідні рішення. Рішення координаційної ради оформлено протоколами.

 

Спільно з сектором молоді та спорту райдержадміністрації, службою у справах дітей райдержадміністрації, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей  та молоді та виконкомами сільських та селищної рад забезпечувався контроль за створенням у сім’ях належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей відповідно до постанови КМУ від 21.04.2005 року №315 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми”. Протягом січня - червня 2017 року проведено 38 вибіркових обстежень окремих сімей з метою перевірки цільового використання допомоги для забезпечення належних умов для утримання та виховання дітей, на яких виплачуються суми державної допомоги при народженні дитини. Матеріально-побутові умови проживання 22 обстежених сімей задовільні. 9 сім’ям припинено виплату при народженні через нецільове використання коштів. Проведено шляхом подання запитів юридичним особам 1095 перевірок повноти та достовірності інформації про доходи та майновий стан отримувачів державних допомог.    

 

 Протягом 6 місяців 2017 року  головним спеціалістом з контролю за правильністю призначення та виплати пенсій  проведено 6 перевірок правильності призначення та виплати пенсій управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївському районі та складені відповідні акти. Перевірено 218  пенсійних справ, в т.ч. 85 новопризначених, 133 – перерахунків пенсій з більшого стажу, з більшого заробітку, в зв’язку з переходом з одного виду пенсії на другий, перерахунок через зміну надбавки, перерахунків державним службовцям. Порушень не виявлено. Проведено  перевірки 139  особових рахунків припинення виплати пенсій та виплати допомоги на поховання та виплати  недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера.  Порушень не виявлено.

 

          Станом на 01.07.2017 року на обліку в Територіальному центрі СОПОНГ знаходиться  168 одиноких  непрацездатних громадян і інвалідів I та II групи , шо на 109 осіб більше проти минулого року.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

При територіальному  центрі СОПОНГ функціонує відділення постійного перебування одиноких непрацездатних громадян на 20 ліжко-місць. Станом на 01.07.2016 року у відділені   проживає 13 осіб (в 2016 р. також 13) .

 

            Діяльність Березівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області в Миколаївському районі направлена на покращення життя людей похилого віку, якісне їх обслуговування, для чого обов’язковим є наповнення бюджету Пенсійного Фонду, забезпечення виконання планових показників з надходження коштів, пошук додаткових резервів наповнення пенсійного бюджету, своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та допомог, призначення, перерахунки пенсій та ряд інших заходів, спрямованих на проведення пенсійного реформування в країні.

 

В управлінні Пенсійного фонду  по Миколаївському району станом на 01.07.2017 року обслуговується 4355 пенсіонерів, в т.ч. 586 працюючих пенсіонерів, шо складає 13,5% від загальної кількості пенсіонерів  (кількість пенсіонерів порівняно з аналогічним періодом минулого року зменшилась на 80  осіб (станом на 01.07.2016 р. – 4435),  що пояснюється збільшенням пенсійного віку для жінок та збільшення мінімального страхового стажу).

 

         Протягом   І півріччя 2017   року  призначено   нових   пенсій  47  громадянам,  60 працюючим пенсіонерам проведені перерахунки пенсій з урахуванням страхового стажу або стажу та заробітної плати набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсій.

 

            Із загального числа пенсіонерів одержують пенсію : 

-         за віком 3511 осіб, середній розмір призначених пенсій складає 1556,26 грн.;

 

-         за інвілідністю 51 особа, середній розмір яких складає 1501,43 грн. ;

 

-         у разі втрати годувальника 242 особи з середнім розміром виплати пенсій 1313,22 грн. ;

 

-         за вислугу років відповідно 62 особи та 1781,13 грн. ; 

-         соціальні пенсії отримують 29 осіб з середнім розміром пенсії 1341,03 грн. ;

 

-         довічне утримання суддів – 1 особа, середній розмір грошової виплати- 18220,00 грн..

 

Середній розмір   пенсії станом на 01.07.2017 р. становить  1350,74  грн. , що на 20% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року  (1124,87 грн. на 01.07.2017 р.).       

 

Залежно від розміру отримуваних пенсій пенсіонери в управлінні розподіляються таким чином :

 

       - нижче розміру прожиткового мінімуму отримують 719 осіб ( 16,5 %)  середній розмір пенсії –  1071,78   грн. ;    

 

       - у розмірі прожиткового мінімуму отримують 187 осіб (4,3 %)                                                                      середній розмір пенсії –     1311,98   грн.;

 

       - вище прожиткового мінімуму отримують 3449 осіб (79,2 %)                                                                      середній розмір пенсії –  1652,41  грн.

 

Станом на 01.07.2017 року середній розмір пенсії працюючих пенсіонерів становить  1572,92  грн.

 

Обмеження до 85% пенсій працюючим пенсіонерам за липень 2017 р. проведено по 82 особовим рахункам, сума обмеження склала 16,9 тис. грн.

 

Оподатковано, згідно даних квітня 2017 р., 2 особових рахунки, сума податку склала 10,1 тис. грн.

 

Станом на 01.07.2017 р. проводиться виплата пенсій 9 внутрішньо переміщеним особам із Донецької та Луганської областей.

 

            Охорона здоров’я.

  

 Станом на 01.07.2017 р. мережа лікувально-профілактичних закладів району складає : Миколаївська центральна районна лікарня на 60 місць, А– Іванівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини (ЗПСМ), Стрюківська амбулаторія загальної практики  - сімейної медицини (ЗПСМ), ФАПи та ФП – 16 .

 

         Екстренну медичну допомогу в районі надають 2 бригади швидкої медичної допомоги (на базі ЦРБ – 1, на базі А-Іванівської АЗПСМ – 1).

 

         Всі ФАПи і ФП укомплектовані медичними працівниками . Укомплектованість лікарями А-Іванівської АЗПСМ складає 83,3 % . В даний час в Миколаївській ЦРЛ існує велика проблема з кадровим забезпеченням , склалася критична ситуація з укомплектованістю лікарями :  вкрай не вистачає лікарів – хірурга, анестазіолога, акушер-гінеколога, терапевта , педіатра, невропатолога, фтизіатра, інфекціоніста.      

 

З початку 2017 року в Миколаївській ЦРЛ проведені слідуючі заходи та виконано  роботи на об’єктах :

 

          - оптимізація ліжкового фонду, ремонт пологового відділення (стіни,              стеля, підлога),  частковий ремонт соматичного та інфекційного відділення;

 

         - проведено ремонти сантехнічного обладнання по всіх відділеннях ЦРЛ (замінено крани, відремонтовано унітази та умивальники) на  15,0 тис. грн. ;

 

         - проведено поточний ремонт господарчих приміщень інфекційного відділення  на 8,85 тис. грн. ;

 

         - проведено ремонт та заміна труб водогонів, встановлення лічильників на воду  в кількості 6 шт . на 2,5 тис. грн. ;

 

         - проведено   поточний  ремонт  системи опалення інфекційного, соматичного  відділень, харчоблоку та пральні  на 195,0 тис. грн. ;

 

         - проведено прочистку каналізаційних труб господарчого корпусу, соматичного та інфекційного відділення на  20,0 тис. грн.;

 

         - замінено труб водогонів в підвальному приміщенні поліклініки 50 м + 70 м в  зв’язку з непридатністю старих ; 

        - проведено ремонт стерилізації (заміна вікон, дверей, ремонт стелі ремонт плитки пофарбування  стін і стелі) , придбання аквадистілятора, встановлення опалювальної системи та ремонт водогонів в стерилізації , всього на 50,0 тис. грн. ;

 

        - закупівлено та встановлено 7 економ ламп  вуличного освітлення на  4,515 тис. грн. ;

 

        - проведено ремонт автомобілей Опель- комбо  на 34,1 тис. грн. ;

 

        - проведено часткову підготовку котелень до опалювального сезону у 2017-2018 років  на 0,45 тис. грн. ; 

           - проведено ремонт електромережи, встановлення лічильника  на першому поверсі двоповерхової будівлі , закупівля електроламп в кількості 50 шт.  на  9,5 тис.  грн. ; 

           - проведено благоустрій території лікарні   на 0,39 тис. грн.

 

               В А-Іванівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини :

 

                 - проведено поточний ремонт  системи опалення  на 179,0 тис. грн. ;

 

            - розпочато будівництво котельні  на 20,0 тис. грн. ; 

            - встановлення 1 економ лампи вуличного освітлення  на  0,645 тис.грн. 

 

В районі незадовільна медико-демографічна ситуація , що характеризується невисоким рівнем народжуваності та порівняно високою смертністю, в т.ч. у працездатному віці, відсутністю природного приросту і демографічним старінням, зростанням загального тягаря хвороб, а також подальшої потребою оптимізації системи охорони здоров'я, недостатньо адаптованої до функціонування в ринкових умовах.

 

            Пріоритет в медицині - це налагодження роботи в первиних ланках - -ФП і ФАПи , сільські амбулаторії.

 

У Миколаївському районі жоден ФП іФАП не відповідає вимогам ні по техничному стану, ні по оснащенню, ні по кадрам. Усі ФАПи потребують капітального  ремонту розширення, дооснащення згідно табелю оснащення.     

 

 Стрюківська амбулаторія ЗПСМ не придатна до виконування функцій  сімейної медицини. Будівля, де розташованя амбулаторія, край потребує капітального ремонту,  який запланований,  але не проводиться. У 2016 році збудованя котельня 6 кв.метрів,  опалювальний котел  не встановлений, не функцинує каналізаційная система, немає води, в аварійном стані підлога і стеля , тече дах .

 

В А-Іванівської амбулаторії у 2017 році проведено ремонт системи опалення,  але виникла проблема з будівництвом котельні, яку районна лікарня вирішити самотужки не може. Також будівля амбулаторії  потребує капремонту - (ремонт даху, стін, підлоги, вікон, каналізації та інше). В звязку з відсутністю організації у Миколаївському районі по ремонту даху виникла проблема по реалізації коштів виділених на ремонт.

 

Поліпшення якості медичної допомоги шляхом зміцнення матеріально - технічної бази закладів охорони здоров'я, як і раніше залишається головним завданням. 

 

         В районній лікарні  відсутній апарат УЗД та флюрограф, що вкрай  негативно впливає  на якість медичного обслуговування населення та своєчасне виявлення патологій захворювань. Особливо критична ситуація склалася в районі з профілактикою захворювань на туберкульозом та онкопатології, район займає одне з провідних місць по захворюванню на туберкульоз та онкозахворювання в області.

 

Роками не проводиться профілактика захворюваннь в звязку з відсутністю флюроографа та відсутню коштів на проведення профілактики . 

 

          Терміново необхідно здійснити ремонт системи опалення поліклініки, хірургічного та інфекційного відділень, так як діюча система опалення вкрай застаріла та неефективна, внаслідок чого існують великі витрати .

 

             Головні заплановані напрямки організації роботи по поліпшенню роботи по наданню якісної медичної допомоги

 

-надання якісних послуг населенню згідно галузевим стандартам і локальним протоколам;

 

-виконування планів по щепленню дитячого та дорослого населення;

 

-боротьба з туберкульозом та онкозахворюваннями ; 

-поновити ЦРЛ фахівцями:  анестезіолог, хірург, акушер-гінеколог, фельдшерів Фапів. Забеспечити їх житлом на належними умовами для проживання;

 

 - дооснастити ЦРЛ, амбулаторії та Фапи необхідним оборудованням та інструментами ( УЗД, ЕКГ,ФГ,сан машина та інше);

 

- забезпечити екстрену допомогу цілодобово на базі приймального покоя(лікарів медсестер,водіїв тощо)

 

- систематично проводити виїзди на ФАПи ФП бригадою лікарів.

  

Підвищення якості та конкурентноспроможності освіти .   

  

Протягом І півріччя 2017 року  діяльність  відділу освіти, дошкільних  та загальноосвітніх навчальних закладів району спрямована на вдосконалення системи освіти, що визначено Національною доктриною розвитку освіти, Законами України: „Про дошкільну освіту”, „Про освіту”, Указом Президента України „ Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні, ” створення належних умов для  забезпечення громадянам рівного доступу до  якісної освіти та всебічного розвитку, турботи про учасників навчально – виховного процесу.

 

Освітній простір нашого району задовольняє потреби населення в навчанні й вихованні підростаючого покоління.

 

 В районі створені умови для забезпечення громадянам рівного доступу   до якісної освіти та всебічного розвитку . Удосконалюється мережа загальноосвітніх навчальних закладів,  зміни в мережі відбуваються,  виходячи з бюджетного фінансування  і необхідності збереження якісних ознак навчання і виховання дітей.

 

          З урахуванням демографічної ситуації, яка склалась на території району протягом останніх років, з метою покращення охоплення дітей дошкільного віку дошкільною освітою, відділом освіти ведеться робота по формуванню гнучкої мережі навчальних закладів.  Всього у 2016-2017 навчальному році  станом на 01.07.2017 р. функціонує: 1 загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ  ступенів, 15 закладів нового типу НВК «ЗОШ – ДНЗ», 2 школи – інтернат  та Ісаївський ПАЛ  та 8  ( 4 тимчасово призупинені) дошкільні навчальні заклади.

 

Контингент учнів району становить 1751  чоловік.

 

Відділом освіти постійно ведеться робота по збереженню та удосконаленню мережі ДНЗ району,   по дотриманню вимог Закону України “Про дошкільну освіту”.

 

    На території Миколаївського району проживає 1230 дітей дошкільного віку, з них 1028  дітей віком від 1 до 6 років. В дошкільних навчальних закладах працює 30 груп, в яких виховується 572 дитини, охоплення дітей від 3 до 6 років дошкільними навчальними закладами складає 77 %, всіма формами дошкільної освіти – 78 %, охоплення дітей п‘ятирічного віку складає 100 %, з них 3 % охоплено соціально педагогічним патронатом.

 

В районі функціонують 3 позашкільні навчально – виховні заклади : Будинок  дитячої та юнацької творчості, дитяча юнацька спортивна школа , шахово – шашковий клуб, у яких  виховується 1281 учень (72%).

 

В 2016-2017 навчальному році до місць навчання  підвозиться 487 учнів що складає 27 %, підвіз здійснюють 11 «шкільних автобусів».

 

Незважаючи на те, що кількість придбаних автобусів в районі протягом 2012 року  збільшилась на 5 машин, все ж залишається потреба в 2 автобусах для заміни існуючого автопарку в 2017 році. Наразі заплановано придбання 1 шкільного автобусу шляхом співфінансування  з державного бюджету 950 тис. грн. та районного бюджету 730 тис. грн.

 

Під час оздоровчої кампанії «Літо-2017» на базі загальноосвітніх навчальних закладів  було організовано роботу 16 пришкільних таборів,  які  працювали  одну зміну тривалістю 14 днів. Літнім відпочинком в пришкільних таборах охоплено 923 дитини шкільного віку, із них 41 - дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 284 - дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. 

 

До літнього відпочинку  в пришкільних таборах  залучено 923  учня пільгових категорій:

 

- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування  – 41;

 

         - діти-інваліди – 14;

 

- діти, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи – 3;

 

- діти з багатодітних, малозабезпечених сімей – 284;

 

- талановиті та обдаровані діти – 91; 

 

- діти, які перебувають на диспансерному обліку – 66;

 

- діти, учасників АТО – 21.

 

 У пришкільних відпочинкових таборах забезпечено  умови для всебічного творчого розвитку дітей, можливості проявити свої здібності та таланти під час організації й проведення різноманітних конкурсів, виставок, експозицій, концертів, вікторин, спортивних свят, змагань, сюжетно-рольових ігор . 

 

 Вихователі  поєднували  колективні та індивідуальні  форми роботи,   враховуючи  специфіку вікового складу дитячого колективу, в якому  переважна більшість дітей молодшого шкільного віку, тому виховна робота  базувалася на ігрових методах.

 

            На проведення літнього відпочинку  з районного бюджету виділено 254.822 тис. грн.  та  завдяки спільній роботі адміністрацій навчальних закладів, батьків, громадськості, підприємств, фермерів, одноосібників району на покращення харчування в пришкільних таборах, організацію екскурсійних подорожей дітей по району  залучено  82,311  тис. грн. добровільних внесків.

 

В загальноосвітніх навчальних закладах району  продовжено підтримку проекту  Міністерства освіти і науки України щодо роботи літніх мовних таборів. Мета проекту – підвищити рівень володіння іноземними мовами серед учнів, зацікавити дітей, започаткувати моду на вивчення іноземних мов, привернути увагу суспільства до цієї теми. Враховуючи кадровий потенціал вчителів іноземної мови, з 30 травня поточного року в складі пришкільних таборів Миколаївського, Антонюківського, А-Іванівського, Олексіївського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.- ДНЗ»  було створено мовні загони, на базі Левадівського  НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.- ДНЗ» працював мовний табір. Протягом 14 днів 92 учні мали можливість спілкуватися англійською мовою, використовувати у різних формах діяльності (в ігрових та концертних програмах, театральних виставах тощо) та найголовніше — отримали мотивацію для подальшого удосконалення знання англійської мови. Вихователі ставили перед собою завдання зацікавити дітей англійською мовою,  показати інший, відмінний від шкільного стиль викладання, де акцент ставиться на практичній частині та знаннях, які можна використовувати пізніше і в інших областях. Були обрані різні тематичні напрямки: «Спорт», «Моя сім’я і друзі», «Природа», «Людина. Частини тіла», «Охорона здоров’я», «Шкільне життя», «Подорожування», «Свята і традиції», «Відпочинок і дозвілля», «Тварини», «Одяг». Проводились пісенні дні, дні знайомств, мови, дружби, сміху, казки, здоров’я, культури, природи, квітів, спорту, іменинника, малюка, творчості, поезії, тощо. Використовувались методичні матеріали: ігри, кросворди, ребуси, відео, аудіо, проектні роботи, вікторини, стінгазети, малюнки тощо. Вихователі організовували комунікативно особистісні види діяльності, зокрема: лексичні, граматичні, рольові ігри, драматизація, інсценізації, римівки, вірші, пісні, перегляд мультфільмів, фільмів з подальшим обговоренням, читання історій, фізкультхвилинки, рухливі ігри, проектні роботи. Діти дізналися чимало нового про мовні особливості іншомовної країни, про її вимову, акцент, діалекти, отримали нові навички командної взаємодії. Під час перебування у літніх мовних загонах діти здобули необхідні мовні навички, непомітно долали мовний бар'єр, удосконалювали свою розмовну мову та поєднували навчання із захопливим відпочинком.

 

  Харчування в загальноосвітніх навчальних закладах району здійснюється відповідно до  постанов Кабінету Міністрів України   від 22 листопада 2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», від 18 січня 2016 р. №16 «Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних,  учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняють від обкладення податком на додану вартість»,  від 18 січня 2016р. № 17 «Про внесення змін до постанови КМУ від 26 серпня 2002р. №1243».

 

Харчування дітей пільгової категорії організовано за рахунок освітньої субвенції та місцевого бюджету, згідно рішення  V сесії VІІ скликання Миколаївської районної ради Одеської області від 16.02.2016 р. № 29 «Про встановлення вартості гарячого харчування за рахунок освітньої субвенції для учнів пільгових категорій загальноосвітніх навчальних закладів Миколаївського району на 2016 рік» вартість гарячого харчування для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та учнів 1-4 класів з малозабезпечених сімей складає 9 грн., згідно рішення V сесії VІІ скликання Миколаївської районної ради Одеської області від 16.02.2016 р. №28 «Про встановлення вартості харчування для вихованців дошкільних  підрозділів НВК «ЗОШ – ДНЗ», учнів 1-4 класів, дітей учасників АТО  за рахунок місцевого бюджету та батьківської плати  на 2016 рік» вартість гарячих сніданків для учнів 1-4 класів (крім дітей з малозабезпечених сімей), дітей учасників АТО та учнів 5-11 класів із сімей, що опинились в складних життєвих обставинах та перебувають на обліку в Миколаївському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді складає 3,50 грн.

 

В усіх 16 загальноосвітніх школах району організовано гаряче харчування, яким охоплено 1306 учнів, що становить 72% від загальної кількості дітей. Гаряче харчування учнів 5-11 класів організовано за рахунок батьківської плати, яка складає  100-120  грн. в місяць, а саме:

 

- 5 – 9 класи навчається 817 учнів, з них  отримують гаряче харчування 424 учні, що складає 52 % від загальної кількості учнів.                                            

 

- 10 – 11 класи навчається  207 учнів, з них отримують гаряче харчування 98 учнів, що складає 47 %  від загальної кількості учнів.

 

Крім того в двох школах працює буфет. Усіма видами харчування охоплено 1751 учень що складає  100 %.  Всі харчоблоки забезпечені проточною холодною та гарячою водою, каналізацією.

 

         Столовим посудом школи забезпечені по 2,5 комплекти. Персональну відповідальність за наявність якісних посвідчень на продукти харчування та організацію харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах несуть керівники  закладів.

 

За рахунок благодійних внесків у всіх школах придбано дез. засоби. Протягом  І півріччя  2017 року в загальноосвітніх навчальних закладах

 району проведено  ремонтні роботи:

 

- поточний ремонт системи опалення в   Ульяновському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів- ДНЗ» на суму 80 тис.грн.     4

 

-поточний ремонт системи опалення в   Стрюківської ЗОШ І-ІІІ ступенів на суму 150 тис.грн. ;

- ремонт фасаду  в Андрієво – Іванівському  НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів- ДНЗ» на суму 255 тис.грн. ;

 

- ремонт ганку   в Андрієво – Іванівському  НВК «ЗОШ і-ІІІ ступенів – ДНЗ» на суму 29.700 тис.грн.

 

           Здійснено комп‘ютеризацію всіх загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів за рахунок державного бюджету. НВК І-ІІ ступенів використовують комп‘ютери, як офісну техніку, які були передані із шкіл де пройшла нова сучасна комп‘ютеризація. До мережі Інтернет підключено відділ освіти райдержадміністрації та всі 16 ЗНЗ району. Забезпечено роботу 5-ти інтерактивних комплексів в : Миколаївській, Левадівській ЗОШ І-ІІІ ст.., А-Іванівському, Олексіївському НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.. – ДНЗ» та відділі освіти райдержадміністрації.

  

Діяльність освітньої системи   значною мірою залежить від забезпечення учнів підручниками,  посібниками, робочими зошитами, а вчителів  - навчально – методичною літературою.

 

        В 2016-2017 н.р. оновлено підручники для учнів 2, 6 класи на 100 % , 11 клас – 70%.  

 

    В умовах сьогодення саме позашкільна освіта надає додаткові можливості для духовного та фізичного розвитку дітей. Позашкільна освіта в районі здійснюється згідно Законів України ”Про освіту”, „Про позашкільну освіту ”, Концепції виховання дітей та молоді в національній системі освіти , Конвенції прав дитини.

 

Залучення дітей до роботи в гуртках за напрямками позашкільної освіти  є    дієвим засобом   з попередження злочинності та правопорушень ,профілактики бездоглядності  учнівської молоді . Завданням  Будинку дитячої   та юнацької творчості є залучення до занять у гуртках   дітей соціально незахищених категорій ,профілактична робота з попередження безпритульності ,організація дозвілля.

 

          В  Будинку дитячої та юнацької творчості працює 64 гуртки - 985 вихованців.

 

    Одним із центрів позашкільної  виховної роботи в районі є дитяча юнацько – спортивна школа ( директор Кузьмін В.В.), яка здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, чинного законодавства, Положення про ДЮСШ та Статуту ДЮСШ. Основною діяльністю ДЮСШ є спортивна підготовка дітей, підлітків та молоді, підготовка спортивного резерву.

 

         В Миколаївській ДЮСШ  працює 13 секцій – 255 вихованців.

 

         Працює шашково-шаховий клуб – 2 гуртки - 41  вихованець.

 

 Навчально–виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах району   здійснюють  262  педагогічних працівника, з них 227 мають вищу освіту  (87%,) бакалавр  –9 ( 3 %), молодшого спеціаліста – 24  (9%) , без освіти – 2 працівники, що складає 1% .

 

         В дошкільних закладах всього працює 56 пед. працівників, з них 23 чол. з вищою освітою, 30 чол.молодший спеціаліст,  3 чол. без освіти.

 

         В навчальних закладах  працює 262 пед. працівники, з них 211 жінки, що становить 81 % та 51 чоловік, що становить 19 %.  В ЗНЗ працює 35 пенсіонерів, що складає 13 %.

 

           У позашкільних закладах працює 6 працівників, з них 5 чоловіків та 1 жінка, з них 3 чол. мають вищу освіту, 2 чол. молодший спеціаліст, 1 чол. без освіти.

 

Однак, багато   проблем у поліпшенні  матеріального становища педагогів залишаються невирішеними. Це, перш за все, забезпечення житлом, надання пільгових кредитів для придбання житла. В цих питаннях необхідні дієві  кроки місцевих органів виконавчої влади та самоврядування. 

      

З метою раціонального використання коштів, які аккумулюються на спеціальному рахунку відділу освіти за спільний обробіток   земельних ділянок загальноосвітніх навчальних закладів району в сумі 804680 грн., станом на 01.07.2017 р. фактично надійшло 461,216 тис. грн, або 51,7%  і розподілені та використані на слідуючі цілі (по навчальним закладам) :

 

1) Миколаївський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» - при плані 68700 грн. фактично надійшло 60,0 тис. грн. (87,3%) і використано 49,85 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 34,9 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –   14,95 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 10,15 тис. грн.;

  

2) Антонюківський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» - при плані 87,310 тис грн. фактично надійшло 72,5 тис. грн. (83,0%)  і використано 64,93 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 59,06 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –     5,87 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 7,57 тис. грн.; 

  

3) Левадівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ» - при плані 40,0 тис грн. фактично надійшло 15,0 тис. грн. (37,5%) і використано 15,0 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 4,9 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду – 10,1 тис. грн. ;

  

4) Стрюківська  «ЗОШ І-ІІІ ст.» - при плані 57,96 тис грн. фактично надійшло 14,49 тис. грн. (25%)  і використано 14,49 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 8,64 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –   5,85 тис. грн. ;

  

5) Скосарівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 67,5 тис грн. фактично надійшло 67,5 тис. грн. (100,0%)  і використано 53,6 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 49,1 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –     4,5 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 13,9 тис. грн.;

  

6) Ульянівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 35,96 тис грн. фактично надійшло 35,64 тис. грн. (99,1%) і використано 27,94 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 26,62 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –     1,32 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 7,7 тис. грн.;

  

7) Шабельницький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 70,04 тис грн. фактично надійшло 26,84 тис. грн. (38,3%) і використано 20,0 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 19,25 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –     0,75 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 6,84 тис. грн.;

  

8) Василівський НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 50,0 тис грн. фактично надійшло 12,5 тис. грн. (25%) і використано 10,32 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 8,15 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –   2,17 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 2,18 тис. грн.;

  

9) Настасіївський НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 50,0 тис грн. фактично надійшло 10,0 тис. грн. (20,0%) і використано 10,0 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 3,67 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –   6,33 тис. грн. ;

  

10) Ново – Петрівський  НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 33,0 тис грн. фактично надійшло 33,0 тис. грн. (100,0%)  і використано 29,13 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 21,4 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –     7,74 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 3,87 тис. грн.;

  

          11) Петрівський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 43,7 тис грн. фактично надійшло 35,77 тис. грн. (81,9%)  і використано 35,77 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 16,37 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –      4,4 тис. грн. ;

 

                  -  за виготовлення державного акту на землю – 15,0 тис. грн.

  

12) Переселенський НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 33,0 тис грн. фактично надійшло 33,0 тис. грн. (100%) і використано 28,9 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 25,1 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду – 3,8 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 4,1 тис. грн.;

 

13) Олексіївський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ»  -  при плані 120,0 тис грн. фактично надійшло 30,0 тис. грн. (25,0%) і використано 26,4 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 25,4 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –      1,0 тис. грн. ;

 

     Залишок невикористаних коштів станом на 01.07.2017 р. – 3,6 тис. грн.;

 

14) Амбарівський НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ»  - при плані 72,45 тис грн. фактично надійшло 15,0 тис. грн. (20,7%)  і використано 15,0 тис. грн. , в т.ч.

 

     в т.ч. - здійснення ремонту приміщень (придбання фарби, будівельних матеріалів та інше)  – 11,16 тис. грн.;

 

                  -  придбання посуду –      3,84 тис. грн. ;

  

Підтримка сімей та молоді.     

  

           На первинному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають 105 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Із зазначеної кількості 70 дітей виховуються у сім’ях опікунів, піклувальників,  11 дітей зазначеної категорії влаштовані у прийомні сім’ї, 4 дітей влаштовані у дитячі будинки сімейного типу. Всього сімейними формами виховання охоплено 85 дітей, що становить 80 %.

            Протягом зазначеного періоду на первинний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування поставлено 9 дітей, знято із зазначеного обліку 6 дітей.  

 

            На території Миколаївського району функціонують 8 прийомних сімей у яких  проживають та виховуються 15 дітей.        

 

            На обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах перебуває 49 дітей (у зв’язку із ухилянням від виконання батьківських обов’язків батьками). Протягом І кварталу на зазначений облік поставлено 15 дітей, знято 3.  Протягом зазначеного періоду здійснено 13 рейдів-перевірок на території району під час яких обстежено 49 сімей в яких проживають та виховуються діти.

 

            Службою у справах дітей райдержадміністрації спільно із сектором пробації  кримінально-виконавчої інспекції здійснено щомісячні взаємозвірки щодо кількості дітей, які вчинили кримінальні правопорушення.  Станом на 30.06.2017 року на обліку перебуває троє неповнолітніх осіб, які засуджені до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі.

 

            Спільно із Миколаївським відділенням поліції Лиманського відділу поліції, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управлінням соціального захисту населення, відділом освіти райдержадміністрації здійснено взаємозвірку щодо кількості дітей, які перебувають на обліку з приводу вчинення насильства. За результатами здійснення взаємозвірки на облік поставлено одну дитину, яка постраждала від насилля. За вказаним фактом службою у справах дітей райдержадміністрації спільно із управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Миколаївським районним відділенням поліції Лиманського ВП здійснено обстеження умов проживання та виховання дитини, складено акт проведення оцінки рівня безпеки дитини, акт з’ясування вчинення насильства в сім’ї або реальної загрози його вчинення. Поліцейським Миколаївського районного відділення поліції складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею173 – 2 КупАП. З батьком проведено профілактичну та роз’яснювальну роботу щодо недопущення скоювати в подальшому насильство.

 

            До Миколаївського районного суду Одеської області направлено 2 позовні заяви щодо позбавлення батьківських прав батьків відносно двох дітей.

 

            01.06.2017 року , о 10 годині ранку, на площі біля Миколаївського районного будинку культури, до Дня захисту дітей було проведено свято, було залучено близько 150 дітей, які проживають у Миколаївському районі.

 

02.06.2017 року в дитячому центрі «Молода гвардія» відбувся святковий концерт  який був присвячений Міжнародному Дню захисту дітей. На свято було запрошено близько тисячі дітей із усіх районів Одеської області. Так, із Миколаївського району прийняли участь 20 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою, піклуванням у сім’ях громадян, а також діти, батьки яких є учасниками АТО.

 

            Відповідно до наказу служби у справах дітей від 31.05.2017 року № 12 службою у справах дітей спільно із районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділом освіти, Миколаївським  відділенням поліції Лиманського ВП ГУНП в Одеській області  затверджено заходи щодо проведення районної цільової операції «Літо – 2017».

 

          Молодіжна політика та спорт в районі була направлена на забезпечення  духовного, культурного та фізичного розвитку сімей, дітей, жінок та молоді. Проведено цілий ряд заходів та конкурсів, зокрема в  I півріччі 2017 року з метою підготовки та відзначення в області вшанування учасників бойових дій на території інших держав сектором у справах сім’ї, молоді та спорту Миколаївської райдержадміністрації проводилися різноманітні спортивні заходи з різних видів спорту.

 

           Сектором у справах молоді та спорту райдержадміністрації сформований єдиний облік   багатодітних  сімей  в   Миколаївському   районі, банк даних багатодітних сімей  району  постійно поновлюється.   Станом   на 01.07.2017 р. всього перебуває на обліку – 190 сімей ,   в них виховується  638  дітей  ( на 01.07.2015 р. 186 сім’ї на 624 дітей) .

 

          Миколаївською районною державною адміністрацією був заключений договір про організацію оздоровлення дітей в оздоровчому закладі ДП «УДЦ «Молода гвардія» м. Одеса в 2017 році з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації .

 

          Протягом першого півріччя 2017 року сектором у  справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації спільно з службою у справах дітей, Миколаївським РВ ГУМВС України в Одеській області, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділом освіти з метою вивчення дозвілля молоді та неповнолітніх, виявлення фактів незаконного продажу неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів, профілактики та виявлення вживання неповнолітніми особами алкогольних напоїв здійснено  обстеження закладів дозвілля та відпочинку молоді, неповнолітніх на території району. Під час здійснення спільних перевірок порушень не виявлено.

  

            Культура.

  

Мережа закладів культури району становить 55 закладів, це: 31 бібліотечний (29-сільські бібліотеки філії, 1 центральна районна бібліотека для дітей та 1 центральна районна бібліотека для дорослих), 22 клубні заклади (1 районний будинок культури, 15 – сільських будинків культури, 6 сільських клубів), 1 музей (філія Одеського літературного музею – музей ім. С. І. Олійника), 1 дитяча музична школа (смт. Миколаївка).Мережу закладів культури протягом звітного періодузбережено.Бібліотечні заклади та дитяча музична школа фінансуються з районного бюджету. Клубні заклади району та районний будинок культури фінансуються з районного бюджету  та знаходяться на утримані сільських та селищної рад району (місцевий бюджет). Заклади, що знаходяться в аварійному стані – відсутні.

 

На V сесії VII скликання районної ради від 16 лютого 2016 року (рішення №32) затверджено «Програму розвитку культури в Миколаївському районі на 2016-2020роки».

 

В перелік об’єктів культурної спадщини (База даних охорони об’єктів культурної спадщини ОДА), як пам’ятка містобудування та архітектури, внесено Палац Куріса 1903-1905 років. Рішення про внесення до держреєстру №580 від 27.12.1991р. Знаходиться в задовільному стані, в ньому на даний час функціонує Ісаївський професійно-аграрний ліцей.

 

Відповідно до запланованих асигнувань та кошторисів видатків на звітній період  – заробітна платня виплачувалась  вчасно і в повному обсязі. Інші виплати передбачені чинним законодавством, відповідно до Законів України «Про культуру» ст. 29(соц..гарантії працівникам культури), Постанови Кабінету Міністрів від 30.09.2009 року № 1073(50% надбавки бібл..працівникам за особливі умови праці), ПКМУ від 23.03.2011 року № 373 (встановлення 20% надбавок педагогічним працівникам шкіл естетичного виховання, позашкільної освіти), ст. 57 ЗУ «Про освіту» (соц..гарантії, посадові оклади педагогам) – виплачується, згідно затвердженого кошторису.

 

Виплата доплати за вислугу років клубним працівникам (ПКМУ від 16.03.2017 року №150- з загального фонду) здійснюватиметься протягом бюджетного року.

 

В закладах культури працюють (станом на 01.07.2017 року):

 

бібліотечних працівників – 33 чоловіки – із них 31 спеціаліст (на 28.0 ст.). В клубних закладах – 31 чоловік, із них –30 спеціалістів (на 30,5 ст.) із них 5 сумісників (форма роботи «бібліотека – клуб» - Софіївка, Гвоздавка, Жуково, Н-Покровка, Богданівка).

 

В дитячій музичній школі працює 7 викладачів та  1 прибиральниця (на 10.0 ст.). 

 

В централізованій бухгалтерії – 3 спец. на 3.0 ставки.

 

Протягом звітного періоду - фінансування оплати електроенергії, оплата  придбання дров та вугілля здійснюється  в повному обсязі.

 

На придбання предметів та матеріалів, орг. техніки, покращення матеріально-технічної бази закладів, підписку періодичних видань та поповнення книжкового фонду бібліотек району, транспортні витрати, капітальні видатки та ін.–протягом 2017 року кошти не виділялися. На заходи щодо реалізації державних (регіональних) програм (культурно-масові та мистецькі заходи ) виділено по кошторису: на 2017 рік – 33430 (18,0 тис. грн. – 30.06.2017 року - відділ освіти – районний фестиваль на базі Миколаївського НВК, 13430 – кошти на заходи).

 

Показники діяльності дитячої музичної школи.

 

Кількість учнів дитячої музичної школи: 2016-2017 навчальний рік – 66 учнів.

 

Плата за навчання:2016-2017 навчальний рік  – 60 грн./міс. (клас народних та духових інструментів)

 

- 60 грн./міс. (фортепіанний відділ та сольний спів).

 

- 50 грн./міс. (клас народних інструментів)

 

- 45грн./міс.(клас духових інструментів).

 

Функціонує 4 класи: духових, народних інструментів, фортепіано та сольного співу.

 

         Викладачі та учні музичної школи приймають учать у проведенні концертних програм до державних свят та знаменних пам’ятних дат:

 

-         Усатенко Іван - приймав участь у концерті до Дня Перемоги – 9.05.2017 року, академконцерті ДМШ – 26.05.2017 року, до Дня Молоді – 25.06.2017, Дня Конституції України – 27.06.2017 року, районному фестивалі «Степові перлини» - 30.06.2017 року – став дипломантом конкурсу, до свята Івана Купала – 06.07.2017 року та інших; 

-         вокалісти школи – Юрескул Юлія, Максименко Єлизавета взяли участь у заходах до Дня перемоги – 09.05.2017 року; Дня матері – 13.05.2017 року; Дня Конституції – 27.06.2017, Івана Купала – 06.07.2017 року;

 

-         Виверець Кіра, Виверець Злата – вихованці школи – виступали на День Матері – 13.05.2017 року, День захисту дітей – 01.06.2017 року;

 

-         вокалістка школи Воробйова Ірина – в концерті, присвяченому заснуванню (30 років) Миколаївської районної ветеранської організації – 24.02.2017 року, Дня державної служби України – 23.06.2017 року;

  

-         до Міжнародного жіночого Дня 8 березня 2017 року  – виступали піаністи – Брайченко Олена та Чебаненко Дарія.

 

         Учениця 4-го класу фортепіанного відділу Аветісян Арміне прийняла участь у ІV обласному академічному конкурсі фортепіанної музики Classik Quest10 березня 2017 року в місті Южному.

 

          Згідно навчального плану ДМШ проводяться заходи:

 

-         конкурс на краще виконання технічного твору – етюд (15 лютого 2017 року);

 

-         на краще виконання популярної мелодії (12 квітня 2017 року) – учні та переможці конкурсів нагороджувалися  цінними подарунками (кошти спец. рахунку ДМШ).

 

Показники діяльності бібліотечних закладів району.

 

Книжковий фонд району становить 389,539екз.

 

Відвідування масових заходів користувачами становить в середньому 24161 чоловік на рік. Бібліотеки району працювали над виконанням планових показників роботи та реалізацією завдання «Програми…» - проведення заходів та відзначення визначних дат історії України, відзначення державних та релігійних свят.  На комплектування літератури (підписка періодичних видань) на 2017 рік було асигновано 29,0 тис.  грн.. з районного бюджету на підписку періодичних видань.

 

Щомісячно проводяться виробничі наради із завідуючими відділами ЦРБ, РДБ та бібліотекарями сільських філій Миколаївської ЦБС, на яких розглядаються поточні питання роботи ЦБС, аналізується виконання планових показників, вирішуються нагальні проблеми, аналізується виконання та планується робота на наступний місяць.

 

          Питання роботи системи розглядаються на семінарах та нарадах бібліотечних працівників району, засіданнях ради при директору ЦБС, яких у звітному періоді було проведено 5.

  

          Показники діяльності клубних закладів району.

 

В клубних закладах району створено і працюють 73 клубні об’єднання (в них задіяні 654 учасники) з них 43 для дітей (399 учасників). В середньому, за показниками роботи - за рік проводиться 609 культурно-освітніх заходів: мітинги - реквієми, тематичні вечори, музично-літературні композиції, концерти, виставки, демонстрації фільмів, мультфільмів, фестивалі і т.д.

 

  Протягом 2017 року за рахунок коштів місцевого бюджету, бюджету розвитку територій  проведено та придбано:

 

 - Миколаївський РБК - реконструкція опалювальної системи – 56,683 грн., проводиться ремонт в фойє;

 

- Стрюківський сільський будинок культури – ведуться роботи по підведенню водопостачання до СБК (з свердловини), придбано більярдний стіл – 15,0 тис грн., мікрофони та ноутбук – 8,0 тис грн. та музичний центр – 7,8 тис грн ;

 

- проведено поточний ремонт  Василівського СБК – 104,3 тис грн., придбано стільці для глядацького залу – 35,0 тис грн.;

  

- придбано буржуйки на Олексіївський та Василівський сільські будинки культури – 13,1 тис грн.;

 

- проведено поточний ремонт Олексіївського СБК – 52,5 тис грн.;

 

- придбано акустичну систему на Ульяновський СБК – 9,1 тис грн.;

 

- придбано ноутбук – Ісаївський СБК – 6 тис грн.;

 

- проведено косметичний ремонт залу Новопетрівського СБК – 16,0 тис грн. та придбано музичний центр – 21,0 тис грн.;

 

- придбано акустичну систему для Антонюківського СБК – 14,6 тис грн.;

 

- проведено поточний ремонт  Скосарівського СБК та огорожі біля будинку культури – 1,4 тис грн.;

 

- проведено перекриття даху А-Іванівського СБК – 313,0 тис грн.;

 

- косметичний ремонт музею-садиби С.Олійника в с.Левадівка, благоустрій території садиби – 95,0 тис грн..

 

  Заплановано придбання та проведення ремонтних робіт протягом поточного року в клубних закладах району:

 

- Ісаївський СБК – планується перекриття даху – глядацький зал, фойє(передбачено 300,0 тис. грн., викладка тротуарної плитки перед СБК – 190,0 тис. грн.;

 

- поточний ремонт Ульяновського СБК – 80,0 тис грн.;

 

- Петрівський СБК – поточні ремонти – 0,5 тис. грн.;

 

- Олексіївський сільський будинок культури – в плані – заміна даху, вікон та дверей на 170,0 тис. грн.;

 

- Левадівський СБК – заплановано поточний ремонт хореографічного залу  (10,0 тис. грн.), заміна 3 вікон СБК – 20,0 тис. грн.;

 

- на ремонт Жуківського СБК передбачено 50,0 тис. грн.

  

Основні події національно-культурного життя.

 

Протягом звітного періоду  заклади культури працювали над реалізацією державної політики у сфері культури, надання послуг  організації культурного дозвілля населенню тощо. Клубними закладами району спільно з бібліотечними проведено культурно-мистецькі і просвітницькі заходи щодо відзначення знаменних та пам’ятних дат з історії, сучасності України, ювілеїв видатних історичних, громадських, культурних діячів України: Дня Конституції України, Дня пам’яті та примирення, 150-річчя від дня народження Івана Франко та Михайла Грушевського, Дня народження Т. Г. Шевченка (літературно-мистецьке свято), Дня Соборності України, Дня визволення України та району від фашистських загарбників, Дня заснування Миколаївського району, проведення культурно-освітніх заходів (щодо реалізації державних програм, Указів Президента України, розпоряджень:  Кабінету Міністрів України, голови обласної державної адміністрації, районної державної адміністрації, проведення державних та професійних свят), проведення щорічних районних фестивалів та конкурсів «З піснею по життю» (до Дня Пам’яті та примирення, Дня Перемоги), «Таланти нового сторіччя» (до Міжнародного Дня захисту дітей), Дня Молоді та інших свят, відповідно до планів роботи відділу культури.

  

Підготовлено та проведено протягом 1 півріччя 2017 року:

 

-  районний фестиваль воєнно-патріотичної пісні «З піснею по життю» до Дня Пам’яті та примирення, Дня Перемоги (8-9.05.- щорічно);

  

 - районний фестиваль дитячої творчості «Таланти нового сторіччя», театралізовані дитячі ранки – до Міжнародного Дня захисту дітей(1.06.- щорічно);

 

- театралізоване районне свято «Ой на Івана, ой на Купала»(07.07.-щорічно).

 

На базі Левадівського сільського будинку культури проведено обласний фестиваль «Степанова весна» та заключний етап районного конкурсу читців українського гумору (21.03.2017 року в РБК), в рамках проведення Олійниківських читань в районі ;

 

- в рамках відзначення Олійниківських днів в районі проводено літературні зустрічі з письменниками, поетами в Левадівському сільському будинку культури;

 

- в бібліотечних закладах створено інформаційні куточки «Децентралізація влади в Україні» та краєзнавчі куточки з виставками матеріалів та предметів побуту жителів району;

 

- 27 грудня – 2 січня проведено новорічні ранки, конкурсно-розважальні програми за участю Д. Мороза та Снігуроньки – Миколаївський районний будинок культури спільно з центральною районною бібліотекою, для дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей, дітей батьки яких брали безпосередню участь в антитерористичній операції, аналогічні святкові заходи проведено клубними закладами району спільно з бібліотеками-філіями;

 

- протягом звітного періоду, проведено комплекси заходів, щодо відзначення: Дня української писемності та мови; Дня Чорнобильської трагедії; Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (на базі А-Іванівського СБК);  Дня пам’яті Крутів; Міжнародного жіночого дня, конкурсів «Жінка року» (РБК, на базі А-Іванівського СБК, Левадівського СБК, Ісаївського СБК, Василівського СБК); 72-річниці заснування нашого району, Великодніх заходів; професійних свят – День медичного працівника, День державної служби, День Конституції України, День Молоді та багато інших заходів;

 

- в бібліотечних та клубних закладах було проведено акцію «Привітай воїна АТО з Великоднем» в рамках якої були виготовлені листівки та обереги працівниками відділу культури та учнями шкіл району;

 

- працівники відділу культури є постійними організаторами та учасниками  проведення концертних програм щодо висвітлення актуальних тем благодійності та підняття престижу ЗСУ;

 

- протягом зими проводилась акція «Підтримай теплом свого серця – бійців АТО» - зібрані працівниками відділу культури речі, книги, кошти та продукти харчування передавалися  в військові  госпіталі м. Одеси;

 

- в центральній районній бібліотеці для дітей та в читальному залі центральної районної бібліотеки для дорослих проводилися мультимедійні години - з демонстрацією тематичних, документальних фільмів, відеороликів «Права дитини», «Щасливе дитинство», «Невідома Україна – М. Грушевський», «Україна: Забута історія, Крути – Молода Кров», «Майдан. Історичні моменти» та ін.(для учнів ЗОШ району);

 

- театралізовані дитячі ранки, новорічні ранки, костюмовані мюзикли та інші, за участі та підготовці  працівників СБК та бібліотечних сільських філіалів, центральної районноїбібліотеки, районного будинку культури, учасників художньої самодіяльності;

  

- бібліотечними працівниками району зібрано матеріали для подальшого створення районної книги «Герої 20 століття – учасники АТО, наші земляки» - сформовано папки з матеріалами, що знаходяться в читальному залі центральної районної бібліотеки для дорослих;

 

Самодіяльні художні колективи та учасники художньої самодіяльності району прийняли участь в обласних та міжрайонних конкурсах, а саме:

 

- обласний конкурс «Шевченківські читання», «Майстер клубної справи» - в м. Одесі в ООЦУК;

 

- обласний конкурс сценаріїв культурно - дозвілевих заходів «Мій рідний край -  частинка України» - м. Одеса, ООЦУК;

 

- обласний конкурс модернізації діяльності клубного сільського закладу «Клуб майбутнього»;

 

- Всеукраїнський огляд-конкурс клубних закладів у сільській місцевості.

 

12 лютого 2017 року в м. Києві, за підтримки Міністерства культури України, проходив Міжнародний фестиваль-конкурс "Талановиті діти України" - до Дня Святого Валентина, в якому прийняв участь і колектив народно-спортивного танцю "Дивосвіт" А-Іванівського сільського будинку культури. Керівник колективу - Ткачук Альона. Вони виступали з двома номерами - молдовський жартівливий обрядовий танок "Збір врожаю" та український - "Гопак" - здобули перше місце в номінації "Народна стилізація" - середня група та Гран-Прі фестивалю в номінації "Народна хореографія" - за танок "Гопак" – нагороджені кубками та грамотами.

 

Працівники відділу культури постійно співпрацюють з головами, працівниками апаратів сільських та селищної рад району; підрозділами та відділами районної державної адміністрації; керівниками установ та організацій району; жителями громад сіл району.

 

На сторінках газети «Миколаївський вісник», в мережі Інтернет – сторінки фейсбук та на офіційному веб-сайті Миколаївської РДА постійно висвітлюється діяльність відділу культури та проведення вищевказаних культурно-мистецьких заходів.

  

Відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" протягом І півріччя 2017 року на особистому прийомі громадян керівництвом районної державної адміністрації  прийнято на розгляд 25 звернень  громадян , отримано 28 письмових звернень , по яким звернулось 50 осіб.  Виїзних прийомів – 12, в ході яких звернулося 5 осіб, в т.ч 3- з питань соціального захисту, 2 – освіти, 1 – охорони здоровя.

 

             В райдержадміністрації щовівторка працює „гаряча телефонна лінія”. Протягом І півріччя  2017 року проведено 14 „гарячих телефонних ліній”, в ході яких звернулося 6 громадян.

 

             На сьогоднішній день   головою райдержадміністрації та керівником апарату  не допускається надання неоднозначних, необґрунтованих або неповних відповідей на зверненнями  громадян. 


 

Календар новин

<< < Липень 2020 > >>
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31